Het raadsel van Langedijk. Op de donateursavond in oktober 1995 konden we genieten van het verhaal van André Bouwens. Hij vertelde over het ontstaan van West-Friesland en met name het Geestmerambacht. Tijdens deze avond ontspon zich een interessante discussie over het ont staan van de Langedijker dorpen als nederzetting. Dit spitste zich een beetje toe op de Kerkmeer. Hoe oud is Langedijk nu eigenlijk en hoe en van waaruit is het nu ontstaan? Een heel interessante mogelijkheid kwam uit het publiek op deze donateursavond. Stel, zei iemand, dat het Geestmerambacht vanuit het westen lang zaam aan bewoonbaar is gemaakt. Men groef van oost naar west sloten in de richting van het riviertje de Rekere. Ter hoogte van de Winterweg (nu ruw weg waar de S3 loopt) vond men dat ze ver genoeg waren en ontstond een nederzetting in noord-zuid- lopende richting. Men verkavelde verder en ging tot de hoogte van de Zomersloot. Ook hier zou opnieuw een nederzetting kunnen zijn ontstaan. De Zomers loot liep langs de Kerkmeer. Zou het mogelijk zijn dat de naam Kerkmeer betrekking heeft op een daar vroeger bestaand hebbende nederzetting? Bij ons weten zijn er in de Kerkmeer geen resten van huizen, laat staan een kerk gevonden. Het is goed mogelijk dat de naam alleen maar betrekking had op kerkelijk eigendom. Vanaf de Zomersloot zou dan de volgende en laat ste stap gemaakt zijn naar de plek waar Langedijk nu als een zeven kilometer lange kromme lijn in het Geestmerambacht ligt. Een andere vraag was, is Langedijk nu ontstaan langs een veenstroompje, zoals de Rekere, of bestaat de dijk uit een aaneenschakeling van terpen? We zijn er ook al eens van uitgegaan dat vanaf de strandwal waarop Vrone (Sint-Pancras) ligt Langedijk naar het noorden toe is ontstaan. Alleen, hoe verklaar je dan de naam Oudkarspel, wat 'Oude parochie' betekent? Vanuit die naam mag je aannemen dat dit het oudste dorp zou zijn. Een ander raar verschijnsel is dat alle kerken in Lange dijk aan de oostkant van het dorp liggen. Sommige, zoals die van Zuid- en Noord-Scharwoude, nog vrij ver van de dorpskom af ook. Practisch alle oorspron kelijke bebouwing stond aan de oostzijde van de Dorpsstraat. De Langedijk en de Oosterdijk omslo ten als het ware een eiland. Moeten we dan de start van de dorpen vanuit het oosten gaan zien, uit de tijd dat de Heerhugowaard, Witsmeer (nu Schagerwaard) en het gebied bij Valkkoog nog in open verbinding met de zee ston den? De huidige Valkkogerdijk, vroeger Schagerdam geheten, dateert van voor de aanleg van de West- friesedijk. Op dit kaartje, overgenomen uit het boek 'Van Vlie tot Amstel' van J.Roselaar, vormt het Geestmerambacht een eiland, met als noordelijkste punt Hemelrijckshorn (Sint-Maarten). De Langedijker dorpen liggen aan de oostrand van dit eiland aan het open water van de Heerhugowaard. Als men aan de oostkant van Langedijk kon varen dan zou een ontwikkeling vanuit een havenplaats niet onmogelijk zijn. De vroegere eilanden in de Heerhugowaard vormden een natuurlijke aanleg plaats, zoals bijvoorbeeld het Bercheswerk (nu Noord- scharwouderpolder). Dit stukje geeft op geen enkele manier een oplos sing, integendeel het roept alleen maar vragen op. De bedoeling is om met z'n allen eens hierover na te denken. I iVi E R /jHQEN SCHAGERDAM

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 13