Volksoproer in Oudkarspel. Een schoolmeester was een man van aanzien en zeker in de vorige eeuw. Zo was het ook in Oudkarspel waar in het jaar 1896 Meester J.Vis als hoofd van de Openbare Lagere school werkzaam was. Hij was een zeer gewaardeerd man, niet alleen door zijn verdienste als school hoofd maar ook wist hij de boeren- en tuindersbevolking van Oudkarspel vaak met raad en daad bij te staan. In 1896 ging hij echter met pensioen en werd opgevolgd door J.J.Hoffmans afkomstig uit Rotterdam. Het schoolhuis werd door de nieuwe onderwijzer en zijn echtgenote betrokken. Al heel gauw was het in het dorp bekend dat het huwelijk van de nieuwe meester en zijn vrouw niet helemaal was zoals het moest zijn. Er gingen al snel geruchten over echtelijke onenigheid en ruzietjes. Daar zou het misschien bij gebleven zijn als zich niet een bijzonder voorval had voorgedaan. De gemeenteraad van Oudkarspel was bijeengekomen op 21 november 1898 en benoemde met algemene stemmen een nieuwe onderwijzeres, mejuffrouw J.C.W.van Oorschot uit Kampen. Zoals in die tijd gebruikelijk was moest een nieuwe meester of juffrouw in de kost bij het schoolhoofd. Van dit gebruik werd niet afgeweken en zo nam juffrouw van Oorschot haar intrek bij de familie Hoffmans. Het duurde niet zo heel erg lang of het gonsde in Oudkarspel van de geruchten. Men had de nieuwe juf gezien samen met de meester 's avonds wandelend op straat. De ene had dit en de ander had dat gezien en al heel gauw ging men een bekend liedje van een nieuwe tekst voorzien op de melodie van 'Kom Karolieneke'. Als het zondag is en heel mooi weer en lekker in de lucht Dan zegt Hannes al tot zijn juf: 'Kom nu het huis ontvlucht. Het Weggie op of de Woudmeer in, waar staat je het 't meeste aan. Of zullen we gezelligjes al naar het Spoorbos gaan?' ref.: Ja, Spoorbos, Spoorbos, Spoorbos, Kielekiele Spoorbos, kielekiele hopsasa Kom vooruit, kom vooruit, kom vooruit ja ja ja ja Kom Karolieneke, kom Karolieneke kom We gaan naar 't Spoorbos meid daar vind je aardigheid Wat er allemaal van waar was is moeilijk na te gaan, maar de rel was compleet en de spanning onder de bevolking tegen meester Hoffmans werd steeds groter. Toen hij tenslotte zijn echtgenote buiten de deur zette was dit de vonk in het kruitvat, 's Avonds trok een grote menigte met ketelmuziek voorop naar het schoolhuis. De Oudkarspelse bevolking nam het op voor de uit huis verdreven vrouw van de hoofdonderwijzer. De ruiten van het schoolhuis werden stukgegooid, de deur werd ingetrapt en de tuin totaal vernield. Dagelijks werden er betogingen gehouden voor het schoolhuis en de daarachter gelegen school. Burgemeester Kroon besloot in overleg met de Officier van Justitie te Alkmaar tot het nemen van de nodige maatregelen om de rust weer te herstellen. De volgende morgen arriveerde een detachement politie uit Den Helder dat werd ondergebracht in het huis van de gemeenteveldwachter Anthonie Prijs waar zij op geïmproviseerde bedden moesten slapen. De woning van het schoolhoofd werd dag en nacht streng bewaakt maar de

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 9