De heer Boeyenga komt in het boekje als eerste voor op de lijst van contribuanten. Hij was op dat moment nog steeds geen predikant, dat zou pas in 1893 gebeuren. De overige 94 namen zijn veelal bekend klinkende Langedijker familienamen zoals Ootjers, Barten, Paarlberg, Slotema- ker, de Geus en Bak. De leden kwamen niet allen uit Noord-Scharwoude. Ook uit Broek, Zuid-Scharwoude, Oudkar spel en Sint-Pancras kwam wekelijks een cent. Uit Heerhugowaard kwamen drie leden, te weten P.Gootjes Jzn, C.Kalis en J.Smit. Een enkele iets meer kapitaalkrachtige zoals P.Bouwens uit Broek gaf geen cent per week maar 15 cent per kwartaal. Over 1884 bedroegen de ontvangsten f 48,95 en over 1895 zelfs f 53,83. Waaraan werd dit geld nu besteed? Wel, kennelijk werd in het Evangelisatielokaal het plafond aangebracht of vernieuwd want voor f 106,50 werd dit als uitgaaf geboekt. Ze liepen daardoor wel een tekort op van bijna vier gulden. Op deze foto zien we in het midden het gebouw waar het allemaal om draaide, het Evangelisatielokaal oftewel 'de fijne boet'. Hier verrees later de Geref.kerk. In 1886 en 1887 werd weer driftig gespaard. Op 27 februari 1888 komen we een afbetaling tegen op een rekening van de schilder Elias Speets 1), 'van 't verwen' staat er keurig. Het gehele kapitaal ging eraan terwijl ook uit de kas van de Chr.Jongelingsvereniging nog moest worden bijgespit. Toen uiteindelijk op 11 maart 1890 de rekening aan Speets was afbetaald bleef er nog een batig saldo over van f 11,22. Hier stopt het boekje. Het is mogelijk dat in dat jaar al plannen bestonden om een kerk te gaan bouwen en dat men verder investeren in het gebouw niet zinvol meer vond. Op 12 november 1904 werd de eerste steen gelegd voor de Gereformeerde kerk. Na een restauratie en vergroting in 1930 is dit gebouw helaas inmiddels ook al weer uit het dorpsbeeld 1) De schilder Elias Speets woonde in Broek op wat nu Dorpsstraat 185 is. De zaak is later voortgezet door Freek van Doomum. Dochter Ans woont nog op deze plek. -5-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 7