Het Fonds "De Noord-Scharwouder Cent" Op het eerste gezicht een wat vreemde naam voor een fonds. Toch was het in 1884, het jaar van In januari 1884 kwam de Christelijke Jongelingsvereeniging met het voorstel om het Evangelisa tielokaal te verbeteren of te veraangenamen. In een klein handgeschreven boekje, dat berust in het archief van de stichting Langedijker Verleden, staat letterlijk 'leden zijn zij die wekelijks 1 cent contribueeren, hetgeen naar verkiezing om de 14 dagen, 3 maanden of 2 of 1 maal per jaar wordt opgehaald'. De titelpagina van het boekje. Het doel 'de verbetering en veraangenaming van het Evangelisatielokaal' is later gewijzigd in Ned.Geref Kerk'. Met het Evangelisatielokaal werd de voorloper van de Gereformeerde Kerk bij het Gorterdiep bedoeld. In de volksmond kreeg dit gebouw zonder toren al snel de naam 'de fijne boet'. De Gereformeerden hadden toentertijd nog geen eigen kerk. Halverwege de 19e eeuw nam het aantal gelovigen dat ontevreden was over de richting die de Hervormde Kerk insloeg sterk toe. Deze orthodoxen gingen meestal in Dirkshorn of Broek naar de kerk. Om vanuit hun ontevre denheid niet als ongelovige te worden bestempeld wendden ze zich tot de Confessionele Vereniging (een soort hoofdbestuur)in ons land. In overleg werd besloten om eeh evangelisatie te stichten. Dit was niet zo eenvoudig omdat de orthodoxen meestal niet zo kapitaalkrachtig waren. Toch kwam men in 1869 tot de verwerving van een stuk grond om een gebouw op te zetten. Na enige wisselingen in evangelisten tussen 1869 en 1883 kwam de heer J.Boeyenga de groep helpen. Na ruggespraak met de al eerder genoemde Confessionele Vereniging werd de heer Boeyenga toegelaten, evenwel nog steeds niet als predikant. Voor bijvoorbeeld de doop was men nog steeds aangewezen op Broek of een ander dorp. oprichting, een serieuze zaak.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 6