Voorwoord Voor de donateurs en belangstellenden de eerste uitgave van een zeer mooi en waardevol blad met de naam 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid'. Deze naam omvat de gehele Langedijk, dus van Broek tot en met Oudkarspel, hetgeen de opzet van de Stichting Langedijker Verleden is. 't Otterplaatje ligt bij de brug in de Twuyverweg, de Groenveldsweid lag voorbij de Luizeknip. Ik ben erg tevreden dat het eerste nummer nu bij u bezorgd wordt en hoop dat u het ook aan kennissen en vrienden laat zien. Wellicht worden zij daardoor nieuwe donateurs.. Het aantal donateurs is erg belangrijk omdat wij enkel door uw steun 't Regthuis kunnen laten voortbe staan. Deze eerste uitgave werd financieel mede mogelijk gemaakt door de Rabobank Langedijk, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Mocht u over het boekje op- of aanmerkingen hebben dan horen wij dat graag. Verder wens ik u veel lees- en kijkplezier. Jan Wijn, voorzitter De Stichting Langedijker Verleden en 't Regthuis In september 1984 kwam een groepje "minnaren der historie" bij elkaar om te bekijken of hét mogelijk was de geschiedenis van de dorpen Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk te gaan onderzoeken, vastleggen en te bewaren in de ruimste zin des woords. Van het begin af aan werd er naar gestreefd niet als concurrent van het musetim Broeker Veiling te gaan fungeren maar de aandacht te richten op al die andere boeiende zaken uit de Langedijker historie. Direct al werd een brief geschreven naar het gemeentebestuur van Langedijk om t.z.t. het oude raadhuis van Oudkarspel (dat toen door twee gezinnen werd bewoond) als oudheidkamer te mogen inrichten. Vrijwel meteen vanaf het begin begonnen inwoners spullen te schenken, die noodgedwongen eerst moesten worden opgeslagen op een boetzolder. Donateurs werden geworven en via stukjes en oude foto's in het plaatselijke weekblad werd de belangstelling voor de historie opgewekt. Net als in 1980 gebeurde met de 9-eeuwenfeesten werden tentoonstellingen ingericht in o.a.'t Behouden Huis te Oudkarspel. In februari 1987 werd de tot dan gevoerde werknaam Verborgen Verleden omgezet in Langedij ker Verleden. De officiële stichting richtte zich hiermee bewust op het verleden in 't algemeen en niet slechts op een bepaalde periode van de historie. Het raadhuis van Oudkarspel kwam kort daarna vrij van bewoning en de gemeenteraad besloot om het in te richten als trouwzaal en oudheidkamer waarbij de stichting het museumgedeelte mocht inrichten en beheren. Na een grondige verbouwing werd in april 1989 Oudheidkamer 't Regthuis officieel geopend. In de tijd die verstreken is sinds die opening heeft de stichting steeds meer spullen gekregen zodat nu een complete kamer annex keuken is ingericht iri de stijl van de jaren 20. Uit een huis in Noord-Scharwoude is een bedstee ingebouwd compleet met 'kreb' en beddekwast. Vanuit diverse Langedijker winkels zijn winkelspullen uitgestald. Op de zolder zijn in de winter van 1993 op 1994 eigenhandig nieuwe vitrines en opbergruimtes gecreëerd zodat nu nog meer en nog beter alles kan worden uitgestald. De stichting wordt nu (zomer 1995) gesteund door plusminus 350 donateurs. Deze donateurs hebben vrije toegang tot 't Regthuis voor henzelf en hun hele gezin of mogen een introducé meenemen. Elk jaar is 't Regthuis geopend in de periode half april tot en met Open Monumen tendag (2e zaterdag in september) op de zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 3