Een gelukwens en een oproep van de Stichting C.O.O.G. Wij zijn 'merakel bloid' met de eerste 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid'. Een prima initiatief en een veelzeggende historische naam. Van harte gefeliciteerd, bestuur en donateurs van Langedijker Verleden'! We hopen dat dit orgaan evenveel succes zal hebben als het bekende boek 'Van Buitenland tot Luizeknip'. Ook zijn wij blij dat ons meteen de gelegenheid geboden wordt om de jonge dochter van drie vaders voor te stellen: de Stichting C.O.O.G. (Coördinatie Onderzoek Oud-Geestmerambacht). Biologisch is zoiets zelfs in een reageerbuis niet te fokken, maar wij beschouwen ons als een jeugdige studiewerkgroep die de driedimensionale vaderlijke steun van Langedijker Verleden en de Historische Verenigingen Harenkarspel en Sint-Pancras nodig zal hebben en ook gelukkig gekregen heeft. Wij willen u hierna iets meer over de geboorte en eerste schreden van onze jonge dochter vertellen. Op de jaarvergadering 1993 van de Hist. Ver. Harenkarspel werd het idee door ondergetekende (geboren op Engelenburg in Oudkarspel) geopperd, om samen met andere Geestmerambacht dorpen o.a. de versnipperde en vergeten kennis van het 'Duizend eilandenrijk' boven water te brengen. Uit de enthousiaste werkgroep C.O.O.G. die vergaderde in 't Regthuis, door 'Lange- dijk gastvrij ter beschikking gesteld, groeide een levenskrachtig kind, de Stichting C.O.O.G. met momenteel ruim 30 actieve onderzoekers. Op 13 februari 1995 werd bij de notaris te Zuid-Scharwoude overgegaan op de stichtingsvorm om o.a. een goede financiële basis te verwerven. Donaties, subsidies enz. zullen nodig zijn om onze doelstellingen te verwezenlijken, zoals in artikel 2 sub 1 van onze oprichtingsacte staat vermeld. Daar staat: 'de oude veld- en slootnamen (zgn toponiemen), die vóór de grote ruilverkaveling bestonden, alsnog in kaart te brengen, te verklaren, te beschrijven en te publiceren'. Aanvullende historische studies worden niet geschuwd. We werken in vijf kleinere groepjes: 1.Veldonderzoek o.l.v. Jan Kraakman (interviews met landgebruikers, keurmeesters, ploegers enz.). Voor Langedijk zijn Jan IJff, Jaap de Groot en Jan Slink hiermee al behoorlijk gevor derd. 2.Kaarten o.l.v. Klaas Bak van het Kadaster in Alkmaar (verwerking van gegevens op kadastrale basis). Tientallen kaarten en luchtfoto's zijn al door schenking in ons bezit. 3.Computergroepen o.l.v. Marianne Teunis en Gerard Boekei (verwerking van gegevens op computer). De toestand van Langedijk in 1832 wordt door Hans Greuter in een ongekend snel tempo uit kadastrale bronnen op diskette gezet. Een kadastrale atlas van Langedijk zou prachtig zijn. 4.Archiefonderzoek o.l.v. Annie Stierp (in Alkmaar ligt een schat aan informatie waardoor we ook de oude naamgeving te weten komen). Koedijk, Sint-Pancras, Harenkarspel en Warmenhui- zen hebben al veel onderzocht, maar Langedijk moet hiermee nog beginnen 5.Publiciteit (publicatie, expositie, contacten en fondsen). Een eerste publicatie over Koedijk is al in voorbereiding; de bekende historicus J.P.Geus, ook lid van de C.O.O.G., bestudeerde de veld- en slootnamen en andere aspecten vanaf 1532. Hij wordt door een speciale Koedijk-groep o.l.v. Jan Bijpost bijgestaan. Zo maakt eendracht macht. Het bestuur van C.O.O.G. wordt voor Langedijk vertegenwoordigd door Jan IJff, terwijl ook Jan Wijn en Cor Oudendijk de eerste schreden hielpen zetten. De andere bestuursleden zijn Gerard Stet (secr.), Jan Bijpost (penn.), Ger Kalverdijk (voorz.) en de coördinatoren van bovenvermelde groepen en ook dorpen. Adviezen en sympathie ontvangen wij van deskundigen als Dr J.Pannekeet, Dr J.A.Beenakker, -20-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 22