De naam Luikes kwam toen kennelijk meer voor want pal ernaast stond het huis van Arie Luikes. Dit huis, dat zo'n honderd jaar geleden door de smid C.Kuiper werd bewoond, is nog net achter de stolp te zien. Kuiper was meestersknecht bij de weduwe Dekker. Het huis is later gesloopt voor de ingang naar de school 'De Phoenix' De stolp was destijds dubbel bewoond en tevens in gebruik als smederij van Arie Dekker. Hij woonde zelf aan de overkant waar eerst het postkantoor gevestigd was en later de schoenenwin kel van Cools (op de nieuwe foto het tweede huis links). Destijds vermeldde Dr Dirk Langedijk dat ten zuiden van dit huis een 'travalje' stond. Dit was een overdekt houten bouwsel waarin paarden werden beslagen. Wie er na Jan Luikes in de stolp heeft gewoond is niet bekend. Rond 1890 waren er twee woningen in gevestigd respectievelijk bewoond door J.Wagenaar en C.Doekjes. Omdat de stolp al zonder meer uit de 18e eeuw stamde is deze in 1950 gesloopt en verrees hier zoals gezegd de smederij annex winkel van Arie Dekker. De tweede stolp, rechtsvoor' op de oude foto, stond iets meer 'inverdan' en was waarschijnlijk jonger dan zijn buurman. Op de kadastrale kaart van 1825 staat een gebouw wat dichter op de weg is gebouwd. Dit kan een andere stolp zijn geweest of het is mogelijk dat de boerderij vroeger een voorhuis heeft gehad wat later gesloopt is. Als eigenaar wordt vermeld Cornelis Daalder. Of deze er ook woonde is niet bekend. Rond 1900 was de plaats in gebruik als bakkerij van bakker Kok. Het was heel gebruikelijk dat een stolp een andere functie kreeg omdat, met name in Broek, de tuindersbedrijven de plaats hadden ingenomen van boerenbedrijven. Na bakker Kok was de koopman Jan Wagenaar de bewoner, bij oude Broekers beter bekend als Jan Hendriksz. Simon Schoon bouwde op de plek van deze boerderij later een koelhuis, maar ook dit latere bouwsel is inmiddels al weer verdwenen. Een paar jaar geleden is het koelhuis gesloopt voor de bouw van een dubbel woonhuis (nu Dorpsstraat 1467146a) waar o.a. nu tandarts Udding woont. De Dorpsstraat in Broek in het voorjaar van 1995 op dezelfde plek. -19-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 21