Het gerucht dat er brand was drong ook door tot de bezoekers van het bioscooptheater 'Tivoli', dat onmiddellijk grensde aan het café. De talrijke bezoekers konden echter op rustige wijze het theater verlaten. Inmiddels brandde het café al wel van voor tot achter. Het korps van Noord-Scharwoude was spoedig ter plaatse en gaf ook direct water, maar omdat er gevaar voor overslag dreigde naar de bioscoop werd de hulp ingeroepen van de korpsen Oudkarspel en Broek op Langedijk. Oudkar spel werd ook daadwerkelijk ingezet maar het korps Broek werd achter de hand gehouden en hoefde ook verder geen dienst te doen. Gelukkig stond er weinig wind en mede hierdoor was het gevaar voor uitbreiding binnen een half uur geweken. Toen kon ook met nablussen worden begonnen, wat tot 's nachts 2 uur duurde. De brand, welke ontstond in de bij het café behorende patat fritesbakkerij, beperkte zich tot het café. Zowel het café als de patatbakkerij brandden geheel uit. De inventaris en het meubilair van het achter het café gelegen woonhuis konden gedeeltelijk worden gered, maar hadden heel veel waterschade. Brandweercommandant Dirkmaat van het korps Noord-Scharwoude, die de leiding had van de blussingswerkzaamheden, zakte op een gegeven moment door de zolder en moest met ernstige kneuzingen de strijd staken. Hij werd naar huis vervoerd en moest geruime tijd rust houden. Het café zoals het er uitzag na de brand in 1959. Het gezin Van Veen, bestaande uit elf personen, werd her en der ondergebracht. 'Het Bonte Paard' was één van in totaal negen café's die in de loop der jaren geheel of gedeelte lijk in Langedijk door brand werden getroffen. Cees Rutsen -15-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 17