sterke politiemacht werkte als de bekende rode lap op de stier. De onderwijzerswoning bestaat nog en staat na een grondige opknapbeurt weer te pronken aan de Dorpsstraat 882 te Oudkarspel. Op 20 maart 1899 kwam het tot een uitbarsting. De inwoners van Oudkarspel drongen aan op onmiddellijk vertrek van de onderwijzeres. Hun eis werd ingewilligd. Per rijtuig van stalhouder Koopman (later Wolfswinkel) werd zij naar het station Noord-Scharwoude gebracht. De reis verliep niet zonder incidenten maar zij bereikte toch heelhuids het station en vertrok naar Breukelen. Een dag later, 21 maart verliet ook de hoofdonderwijzer de gemeente. Hij vertrok met verlof naar Amsterdam. De volgende dag liet de burgemeester bij bekkenslag bekend maken dat zowel de hoofdonderwijzer als de onderwijzeres de gemeente had verlaten en de inwoners werd dringend verzocht zich rustig te gedragen. Als gevolg van al deze troebelen was het met het onderwijs niet zo goed gesteld. Meester A.J.Vos van Zon nam de leiding op zich en de onderwijszaken werden zo goed mogelijk geregeld. Op 26 april liet burgemeester Kroon de dorpsbewoners weten dat Hoffmans vier dagen daarna zou terugkeren om zijn taak weer op te vatten. Op zijn tocht vanaf het station Noord-Scharwou de naar Oudkarspel werd hij begeleid door een grote politiemacht bestaande uit twintig rijksveldwachters. Bij de grens van de gemeente werd de stoet opgewacht door een grote menigte, die de hoofdonderwijzer duidelijk te verstaan gaf dat op zijn terugkeer geen prijs werd gesteld. Hij werd ondergebracht ten huize van gemeenteveldwachter Prijs. Iedere dag werd hij onder politie-escorte naar de school gebracht. Uit protest begonnen evenwel steeds meer ouders hun kinderen thuis te houden. De rellen laaiden weer op en tegen enkelen werd proces-verbaal opgemaakt. De hoofdonderwijzer liet het gemeentebestuur weten dat de situatie voor hem onhoudbaar was geworden. Op 31 augustus was hij nog in dienst maar enige tijd later vertrok hij naar Zwijn- drecht. Op 12 december 1899 benoemde de gemeenteraad de heer B.J.Kosten tot zijn opvolger. Het nieuwe schoolhoofd kon de totaal ontregelde situatie niet aan en na een jaar werd hem een -8-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1995 | | pagina 10