Familie Jacob Wagemaker Er ligt een plan om drie moderne woningen te plaatsen, er gaan op het moment diverse tekenin gen langs die mijns inziens niet thuis horen in een oude dorpskern, dat is echter een aparte discussie. Ik wil aansturen naar het belang van archeolo gisch onderzoek overal op Wieringen, maar laten we in dit geval bij dit voorbeeld blijven. Uit het rap port dat ik heb ontvangen bleek dat er in 2016 al een vooronderzoek is geweest op verzoek van de gemeente Hollands Kroon. Dat vooronderzoek is gebeurd door middel van een karterend (verkend) booronderzoek. Wij doen dat met een boor die een doorsnede heeft van 7 cm, niet heel anders dan de grondboor die u mis schien wel in de schuur heeft liggen. De stukken grond die worden opgeboord, wor den in een lange lijn op de grond gelegd, zodat je de opbouw van de grond kan bestuderen. Je krijgt dan een idee van de opbouw van de diverse grond lagen. Grondlagen geven soms een mooi beeld van bewoning uit het verleden. Heel soms gebeurt het dat je met een kleine boor als deze materiaal naar boven haalt. De spreekwoordelijke speld in een hooiberg. Laat het in dit geval nu zo zijn dat er vier stukjes aardewerk naar boven zijn gekomen in de boor! Dat is best heel bijzonder. Deze stukjes aardewerk, hoewel erg teer, kon den gedateerd worden op 8000 jaar voor Christus. Dat betekend dus dat er in het Paleolithicum, ook wel steentijd genoemd, al bewoning was aan de Hoofdstraat 39. Om het misschien nog duidelijker te maken, in dit geval hebben wij het dus uit de pe riode van de Hunebedbouwers! Conclusie van het rapport is dan ook dat er een vervolgonderzoek moet komen met proefsleuven en afhankelijk van de uitslag van dat onderzoek dient er volledige opgraving plaats te vinden. Zo als jammer genoeg al veel vaker is gebleken mag de gemeente hier helaas van afwijken. Maar wij houden samen met u dit project in de gaten, want ik vind dat het tijd wordt dat de archeologie van Wieringen geen bijzaak meer is maar hoofdzaak. Daarom hebben wij contact ge had met de gemeente Hollands Kroon, zij hebben aangegeven het rapport te willen volgen. Wij houden het in de gaten! Mocht u nog vragen hebben naar aanleiding van dit artikel kunt u mij altijd mailen op: AWKNH@outlook.nl Jacob Wagemaker Nz. *1889 t1952 met zijn vrouw Dientje Rotgans Jd. *1890 t1957 en hun kinderen Nan Simon, Marie Aaltje en Jan Nanning. Jacob is de derde generatie Wagemaker die aan het roer staat van de bakkerij. Jacob wordt opgevolgd door zijn oudste zoon Jan Nanning *1914 t1990. Als Jan Nanning overlijdt stopt de bakkerij. Meer informatie over de bakkerij van Wagemaker kunt u lezen in het boek De bakkers van Wieringen. U kunt het boek De bakkers van Wieringen voor 22,50 bestellen bij de webshop van de vereniging webshop@ historischwieringen.nl of telefonisch te bestellen bij Gea Wiegman tel. 06 50441952. Ook is het boek verkrijgbaar bij de Wieringer Boek handel. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 4 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 8