De redactie van Op de Hèègk' went u prettige feestdagen en een voorspoedig Van de redactie In het vorige nummer van Op de Hoogte heeft u in het artikel Honderd jaar Zuiderzeewet kun nen lezen dat door een toestroom van arbeiders de bevolking op Wieringen verdubbelde. Door de bevolkingsgroei floreerde de middenstand op het eiland. De middenstand vernieuwde en breidde zich uit. In de dorpskernen werden karakteristieke boerderijen afgebroken om plaats te maken voor nieuwe winkels en bedrijfsgebouwen. Cees Tijsen vertelt hierover in zijn artikel 'De Zuiderzeewerken en de middenstand in Den Oever' Zijn verhaal kunt u lezen op bladzijde 13. In de loop der jaren blijft de middenstand zich moderniseren ten koste van het karakteristieke dorpsbeeld. In de jaarlijkse rubriek 'Herinneringen uit het verleden, teruggebracht naar het heden', geschreven door Maartje Mulder-Bais, is een foto afgebeeld van een oude boerderij met een aangren zende tuin gelegen aan de Hoofdstraat, nummer 37. Deze boerderij is in 1968 afgebroken om plaats te maken voor een supermarkt. De naast gelegen bak kerij van de familie Wagemaker aan de Hoofdstraat 39 sloot in 1990 haar deur, het pand is al jaren onbe woond. Dat karakteristieke pand zal binnenkort ten prooi vallen aan de sloophamer. Wat ons, liefheb bers van de geschiedenis van Wieringen, over enige tijd rest zijn foto's van de oude bakkerij. Of toch niet? In het artikel 'Hoofdstraat 39 nieuwbouw op een super oude kern' vertelt Joost Lubbers, voorzitter van de Archeologische Werkgroep Kop van Noord Holland, over het verrassende resultaat van een ar cheologisch vooronderzoek dat heeft plaatsgevon den op het erf van Hoofdstraat 39. In zijn rubriek 'Archeologische vondsten op Wieringen' zal Joost ons zeker op de hoogte houden over de verdere gang van zaken in 2019. Dit is een kleine greep uit de inhoud van deze feestelijk uitgevoerde december uitgave. Wij sluiten het laatste nummer van dit jaar af met een kerstver haal, geschreven door Henk Broer. Verder wil de redactiecommissie van Op de Hoogte alle gastschrijvers hartelijk bedanken voor hun bijdragen in 2018. Wij wensen u veel leesplezier! Ina Schoenmaker-Wiegman 2019 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 4 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 4