30e jaargang nummer 4 2018 Van de bestuurstafel Foto op de omslag: - 3 Bestuur: Gerard Numeijer (voorzitter) tel: (0227)511683 gerardnumeijer@historischwieringen.nl Wilma Keppel-Willeboordse (secretaris) tel: (0227)592610 secretaris@historischwieringen.nl Henk Beets tel: (0227)592062 penningmeester@historischwieringen.nl Siem Doorn Corrie Hagedoorn-Rasch Nel Hoekstra Ina Schoenmaker-Wiegman Jan Wessels (ledenadministratie) Loet van Zoonen Redactiecommissie: Corrie Hagedoorn-Rasch (voorzitter) tel: (0227)592463 Ina Schoenmaker-Wiegman (secretaris, eindredactie) Westerlanderweg 92 1778 KN Westerland tel: (0227)592015 redactie@historischwieringen.nl Bob Gorter (2e secretaris, eindredactie) tel: (0227)595428 bobgorter@ziggo.nl Ton Bakker Henk Broer Tiny Hoogschagen-Metselaar Theo Klaver Maartje Mulder-Bais Tiny van Teulingen-Molenaar Website: www.historischwieringen.nl Peter de Greef (beeldbank) p.degreef@quicknet.nl Gea Wiegman-Baijs (webshop) T. 06 50441952 Web-beheer: Gea Klein-Hamming klein@hetnet.nl Informatie: www.historischwieringen.nl Lidmaatschap: 17,50 per jaar Bankrelatie: Rabobank Kop van Noord-Holland IBAN: NL 44 RABO 0370 3319 74 Burghout Design Druk ISSN: 1386-906X Ik zit al geruime tijd met een pen in mijn hand en een blank stuk papier voor me op tafel. Er moet weer een voorwoord komen voor deze laatste Op de Hoogte van dit jaar, maar "Ut liekt er nag niet erg van te komme." Nou hup daar gaat ie dan. Hierna raakten we in contact met Wout Smit, oud-journalist van het Noordhollands Dagblad en sinds zijn pensionering schrijver over historische onderwerpen. Zo achterhaalde hij brieven van burgemeester Peereboom, geschreven kort na de aankomst van de Duitse kroonprins Wilhelm op Wieringen. Op basis hiervan reconstrueerde Wout Smit de geschiedenis die leidde tot het boek 'Het schandaal van Oosterland'. Uit eerder gepubliceerde documenten blijkt wat zich in december 1918 in Oosterland heeft afgespeeld. Daar het natuurlijk duidelijk Wieringer historie betreft en hoewel al een en ander over de kroonprins is geschreven, vonden we het toch mooi dat we in prettige samenwerking met Wout dit boekje onder de paraplu van onze vereniging kunnen uit geven. Het is geen toeval, dat de kroonprins in november 1918 arriveerde en dat honderd jaar later in november dit boekje een leuk cadeautje voor de feestdagen kan zijn. Ja beste mensen, de feestdagen zitten er weer aan te komen en dan is er weer een jaar voorbij. Vanaf deze plaats wil ik alle mensen, die op een of andere manier hun bijdrage hebben geleverd om de historisch vereniging levend te houden hartelijk bedanken voor hun inzet. Op de eerste plaats mijn medebestuursleden en verder de commissieleden van redactie, archief, genealogie, website/shop/beheer en bezorgers. Allemaal vrijwilligerswerk. Zonder deze mensen zou dat allemaal niet mogelijk zijn. Tot slot wil ik iedereen goede kerstdagen en een goed oud en nieuw toe wensen en voor het nieuwe jaar alle gezondheid, voorspoed en geluk. Gerard Numeijer Een foto van rond 1900 van een gedeelte van de Beursdijk/Voorstraat. Een plaatje dat in het Zuiderzeemuseum niet zou misstaan. De Kapel staat er helaas de boerderijtjes niet, zij maakten door de komst van de Zuiderzeewerken plaats voor een garage, woonhuis, slagerij en timmerwerkplaats. Op 17 oktober jl. hadden we nog een mooie najaarslezing in het Vikingschip in Den Oever. Het onderwerp was de Wieringer dijkgeschiedenis. Vorig jaar is hier een boek over uitgegeven door het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, geschreven door Herman Lambooy met medewerking van Willem Messchaert. Willem was deze avond gastspreker en hield een interessante lezing ondersteund met vele afbeeldingen over de historie van de Wieringer dijken en het gevecht tegen het water door de eeuwen heen. De avond werd goed bezocht.

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 3