Het mysterie rondom de gong van dorpsomroeper Meijert Tijsen door Tiny van Teulingen-Molenaar De aanleiding tot het schrijven van dit verhaal was de schenking van Jan Stadig. Jan was er stellig van overtuigd dat de gong die hij aan het archief van de Historische Vereniging Wieringen had ge schonken de gong was waarmee Meijert van Kees van Maartje als omroeper had rondgelopen in Den Oever. Ter ondersteuning van mijn verhaal ging ik op bezoek bij de dochters van Meijert, Reina Steinfort-Tijsen en Dini Tijsen. Ik vertelde ze dat het archief de gong van hun vader als schenking had ontvangen, en dat ik daarover een stukje wilde schrijven. Misschien hadden zij een paar foto's voor mij? Reina keek me aan en zei: "De gong van mijn vader, dat kan helemaal niet die hangt bij m'n zus aan de wand." Ja, hoe zat dat nu? Wist Jan nog hoe hij aan de gong was gekomen? Wat blijkt, tijdens het feest ter gelegenheid van 50 jaar Afsluitdijk heeft Jan met de gong rondgelopen op de markt in Hippolytushoef. Hij had de gong gekregen van Marga Deijkers-Garrelts, de gong [meer een bekkendeksel] lag al jaren bij haar op de zolder. Toen ik Jan vertelde dat dit onmogelijk de gong van Meijert Tijsen kon zijn, wist hij het ook even niet meer. Om een lang verhaal kort te maken, het verhaal van Jan berust op een misverstand. Het bekken is weer terug op de plaats waren hij jaren heeft gelegen. Op de zolder. De echte gong ziet u op onderstaande foto. Als Tijsen van het land werd gehaald klonk wel dra: "Hooooort burgers, hooooort". Tijsen behaal de op het stads- en dorpsomroepersconcours in Hoorn de derde prijs; evenals in Egmond aan Zee. Meijert Tijsen de dorpsomroeper in Den Oever Nog maar een paar keer per jaar verliet Tijsen (bij de oudere Wieringers beter bekend als Kees van Maartje de Kappennaaister) de boerderij aan de Gasthuisweg om te gaan omroepen. Meijert Tij- sen is ruim dertig jaar dorpsomroeper in Den Oever geweest. Vroeger werd hij soms zelfs van het land gehaald als er een noodslachting had plaatsgevon den of dat er teveel vis was aangevoerd. Ook kwam hij in actie bij andere gebeurtenissen waarvan de dorpsgemeenschap op de hoogte gesteld moest worden. Dorpsomroeper Meijert Tijsen en gemeentebode Albert (Ab) Veerdig voor de boerderij aan de Gasthuisweg. (foto Reina Steinfort-Tijsen) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 4 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 21