De Zuiderzeewerken en de middenstand in Den Oever aangevoerd en ook het personenvervoer liet een flinke stijging zien. Lies Peters-Doves, geboren in 1927, vertelde mij als heel jong meisje in deze tram te hebben ge zeten. Dat was voor haar een belevenis om nooit meer te vergeten. Het vervoer van en naar het sta tion te Van Ewijcksluis vond toen plaats met de bus. Na het gereedkomen van de Korte Afsluitdijk werd de verbinding met de postboot van Joh. Baijs op 13 maart 1926 beëindigd en namen busdiensten het passagiersvervoer naar het station te Van Ewijck sluis over. Mevr. C. Koopmans-Numeijer (1905-1995), de moeder van Frits Koopmans, was nog een klein stukje van een liedje bekend dat op Wieringen in een revue werd opgevoerd na het bekend worden van het opheffen van de tram naar Schagen: Tussen Van Ewijcksluis en Schagen rijdt een tram, het is een reuze concurrent der K.L.M. Hij is de Uiver nog de baas, Altijd in het maken van geraas. Refrein: Maar die tram raken we kwijt, die gaat verdwijnen vanwege de malaise tijd. door Cees Tijsen De situatie rond 1900. De Amsteldiepdijk, ook wel de kleine Afsluitdijk genoemd, werd in 1925 opengesteld voor het ver keer. En dat bracht de nodige bedrijvigheid met zich mee. Busdiensten naar Den Helder en Scha- gen vertrokken nu uit Den Oever in plaats van Van Ewijcksluis. Bovendien waren de voorbereidingen voor de bouw van de Afsluitdijk naar Friesland al in gang gezet. Zo was de vissershaven uitgebreid en in 1922 was de Noorderhaven opgeleverd. In Den Oever zag men brood in de ontwik kelingen rond de Zuiderzeewerken. Men sloopte en bouwde, zoals aan de Voorstraat en Beursdijk. Deze sloop en herbouw vonden plaats in de jaren 1925/1928. Op bijgaande foto staan links van de Kapel twee boerderijen met een voorhuis die in de genoemde jaren zijn afgebroken. Ook aan de Beursdijk werd aansluitend aan de sloop van de boerderijen een deel van de bebouwing gesloopt. Bronnen: Archief HistorischeVereniging Wieringen; diverse ar tikelen in de kranten, onder andere de Schager Courant; Wi- kipedia; C. Tijsen, Vissers van Wieringen;W.J. Engel en J. Kok, Stoomtrams van Wadden tot IJ. Met speciale dank aan Harry Kooy te Oudesluis voor het be schikbaar stellen van een aantal foto's. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 4 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 15