Station Van Ewijcksluis. Halte Drie Molens. de het reizigersvervoer f 12.000,- op. Vooral het station te Van Ewijck sluis werd belangrijk voor reizigers van - en naar het eiland Wieringen. De postboot van J. Baijs voor het vervoer van personen en post en het beurtschip van onder andere de firma Asjes voor het vervoer van goederen hadden hier een belang rijk aandeel in. Bekend is dat grote hoeveelheden alikruiken, afkom stig van Wieringer vissers, te Van Ewijcksluis in het spoor werden overgeladen. Een passage van een visserman uit 1925 en door Cees Tijsen vermeld in zijn boek 'Vissers van Wieringen' is in dit verband in teressant. Als het schip geboeid lag werden de krukels (alikruiken) in zakken ge daan, dat waren balen van 80 kilo. Je tilde je er een breuk aan. Krukels blij ven lang in leven en we gingen dan ook pas aan het eind van de week naar de haven. Onze thuishaven was De Haukes waar we ook losten. Een normale visserij was 20 tot 25 balen in de week en ongeveer 40 aken hiel den zich met de krukelvangst bezig. Hierbij moet worden opgemerkt dat niet alle alikruiken per spoor werden getransporteerd maar ook verkocht aan onder meer een afne mer in Den Helder. Duidelijk is toch wel dat het om voor die tijd flinke hoeveelheden ging. Daarnaast werden ook vee en landbouwpro ducten van en naar Wieringen ver voerd. Om welke aantallen en hoe veelheden dit ging heb ik (nog) niet kunnen achterhalen. Wel is bekend dat veel Wieringers gebruik maak ten van de tram. Vooral tijdens de wekelijkse marktdagen in Schagen was de tram goed bezet. Door de vierkante vorm van de tramloco motief kreeg deze in het gebied de bijnaam van 'Schuurtje'. Door de grote overstromings ramp in 1916, waarbij een groot Langs het witte - kerkje in Wieringerwaard. Halte Poolland- Westfrieschedijk. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 4 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 13