De Schommel DE MOENIKA VAN JANJAAP IS TE KOOP! door Ton Bakker Mijn vader werkte in die tijd vijf en een halve dag per week. Zaterdagmiddag vrij, even bijko men en dan 's avonds alweer op weg naar een muziek-klus. De zondag moet hem dierbaar zijn geweest. Met name de zon dagochtend. Lekker uitslapen en misschien nog wel even 'kroelen' met moeder. Maar ja, voor wat dat laatste betreft, moet je na tuurlijk niet drie van die apenkop pen hebben rondlopen op zolder. Die ochtend werden wij ge drieën met lichte dwang naar opoe en opa gestuurd in de Zwinstraat. Maar wat prak tisch nooit ge beurde, zij waren niet thuis. Dus na men we de kortste route terug. Door het land (nu Laan Bloys van Treslong) naar de Gasthuis- weg, Kapellesteeg- je, Spuitsteeg en Voorstraat. Nico ging naar een vriendje in de straat en Cees en ik gingen naar binnen. Beneden was nog geen beweging. "Papa en mama slapen nog", zei Cees, "We gaan boven schommelen." Boven hadden we een grote zolder en aan de voorkant was het slaapkamertje van onze ou ders. Maar omdat de schommel nogal lawaai maakte in de ijzeren krulhaken, had Cees bedacht om zelf de schommeltouwen in zijn handen te nemen en mij op die manier heen en weer te schom melen, dan zou het geen lawaai geven. Cees ging op de hanenbalken liggen en nam de schommel let terlijk ter hand en ik mocht er op zitten. Het gaf geen lawaai, maar het ging al hoger en hoger. Op een gegeven moment konden de armen van Cees het gewicht niet meer dragen en hij liet los. Gevolg; ik kwakte met een smak tegen de slaapkamerdeur. Het 'zondagochtendhaakje' op de deur kon deze kracht niet weer staan en met een bons belandde ik met schommel en touwen op m'n platte kont naast het bed van vader en moeder. Moeder van schrik overeind, de AaBe-deken tegen het ontblote decolleté aangedrukt en vader naarstig op zoek naar z'n onderbroek die hij naar 't voeteneind 'trapt had. Ja, hij moest toch even uit bed om die kleine huilebalk op te rapen en troosten en Cees aan de tand voelen. Hoe dan ook, Amor kon z'n pijlen wel weer opbergen. 's Middags kwamen opoe en opa om de koffie. "We waren van ochtend even naar Knilles en Ma op de Hoit", zei opa. "O..., ja..., leuk", zei m'n vader. Wat moet je "aars zegge". Zie Op de Hoogte van juni 2017 Mooie Crosio de Paris, met prachtig musette geluid. Voor 575,00 bij Gerard Hille Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 3 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 27