'pro deo' Het echtpaar kreeg vier kinderen. Eén van die kinderen, Reinou Vette, geboren op 7 oktober 1807, gedoopt op 18 oktober 1807, is al overleden op 20 november 1819 in Hippolytushoef, 12 jaar oud. Antje Smit 1 groeide met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid op bij haar moeder Dieu- wertje Smit en haar man Kasper Vette. Op 2 juli 1824, ongehuwd, kreeg zij een dochter, ook Antje genaamd. In dit artikel wordt zij Antje Smit 2 ge noemd. Een van de getuigen bij de aangifte was Kasper Vette, mogelijk toen haar stiefvader. Antje Smit 1 is al vroeg overleden, op 29 december 1825 in Callantsoog, 23 jaar oud. Zij werkte daar als dienstmeisje. Waarschijnlijk is Antje Smit 2 toen opgegroeid bij de familie Vette, haar grootouders. Vermoede lijk gebruikte zij de naam Reinou Vette in het gezin, naar de vroeg overleden halfzus Reinou. In 1851, op 18 april kreeg zij, ongehuwd, een zoon, Cornelis Vette. Moeder Antje 2 zei bij de geboorte dat zijn Reinou Vette heette. Hoe dat zou kunnen wordt later uitgelegd. Cornelis Vette is de hoofd persoon van dit bijzondere verhaal. Een huwelijk Op 20 oktober 1852 trouwt in Hippolytushoef Reinou Vette (Antje Smit 2), 28 jaar, dochter van Antje Smit 1, met Jan Boendermaker, 26 jaar, kleer maker uit Medemblik, zoon van Abraham Boen dermaker en Grietje Goed. In de huwelijksakte staat dat de bruid onder ede verklaarde: "dat hare moeder overleden is, maar dat zij niet in de mogelijk heid is de akte van overlijden over te leggen, dewijl zij niet weet hoe en waar zij overleden is." Zoals we nu weten is moeder Antje Smit in Callantsoog overle den op 29 december 1825. Om te trouwen is een geboortebewijs nodig. Dat kon Reinou krijgen, maar wel onder de naam Antje Smit, dochter van Antje Smit. Hieruit blijkt dat zij geboren is op 1 juli 1824 op Wieringen. Reinou Vette, Jan Boendermaker en Cornelis Vette verhuisden op 14 april 1853 naar Den Helder. Jan Boendermaker, kleermaker, overleed in Alkmaar op 30 september 1878, 52 jaar oud, als echtgenoot van Reinou Vette(n), zonder beroep, verblijf hebbende in de gemeente Den Helder en zoon van Abraham Boendermaker en Grietje Goed. En dat is toch zeker degene die in 1852 trouwde met Antje Smit 2. Er zijn geen andere huwelijken van Jan Boendermaker bekend. Toen de overlij densakte werd opgemaakt was de woonplaats van Jan Boendermaker niet bekend. "Wonende te (onbekend)" Reinou Vette is overleden in den Helder op 29 april 1894, als weduwe van Jan Boendermaker. 70 jaar oud, "geboren te Wieringen, weduwe van Jan Boendermaker, zijnde de verdere relatiën van de overledene bij de aangever onbekend." Jan Boen dermaker, zoon van Abraham Boendermaker en Grietje Goed. Jan Boendermaker is niet nog een keer getrouwd. Het huwelijk met Antje Smit in 1852 was zijn enige. Conclusie na lang zoeken: Antje Smit is dezelfde persoon als Reinou Vette, hoe vreemd het ook is. In plaats van Reinou/Antje Smit 2 wordt in dit ar tikel verder alleen de naam Reinou Vette gebruikt, tenzij de vermelding Antje Smit 2 noodzakelijk is. Kinderen: Voor zover bekend zijn er de volgende kinderen geboren, buiten Cornelis: 2 Grietje Boendermaker, geboren op 24 augustus 1853 op Wieringen. Aangegeven door vroedvrouw Cornelia Beukenkamp. Moeder Antje Smit. Echt genoot Jan Boendermaker was "thans afwezig op een buitenlandsche zeereis, wonende te Helder." Grietje is overleden in Anna Paulowna op 2 febru ari 1915, 61 jaar oud, weduwe van Jan Tiessen. 3 Levenloos geboren dochter, 20 juli 1857 op Wie ringen. Jan Boendermaker was toen een aantal ja ren op zee in "marinedienst" Drama op de Westerklief Heel kort: Reinou/Antje was zwanger geraakt, terwijl Jan Boendermaker op langdurige zeereis was. Zij wilde niet weten dat zij zwanger was. Er gens op het land werd haar dochtertje geboren. Dat is op Wieringen als levenloos geregistreerd. De justitie dacht er anders over, zij werd beschuldigt van kindermoord. Ze werd ter dood veroordeeld, maar kreeg later gratie van koning Willem III. Het complete verhaal is te lezen op de website van de Historische Vereniging Wieringen. Cornelis heeft dus niet bepaald een prettige jeugd gehad. Eerst verbleef hij bij de familie Klees. Klees was landbouwer. Later bij de familie Hutman als leerling-schilder Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 3 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 22