Aangetrokken door de Zuiderzeewerken kwamen van heinde en verre werkeloze arbeiders naar Wieringen. Ten tweede: ook veranderde de kerkelijke signa tuur op het eiland. Sinds de Reformatie van de 16e eeuw bestond er een milde status quo tussen de drie kerkgenootschappen (naar grootte: hervorm den, doopsgezinden en katholieken), maar met de Zuiderzeewerken veranderde dit. Vele nieuwko mers hadden geen enkele interesse in of stonden zelfs vijandig tegenover elke vorm van religie. Het aantal (vrijzinnige) hervormden nam af, het aantal orthodoxen nam toe. Gereformeerden, van oor sprong niet inheems, vestigden zich op Wieringen en ook de katholieken werden groter in aantal. Het aantal kerkgebouwen nam fors toe. Er werd gefluisterd dat er een verkeersweg zou komen vanaf de zojuist gereedgekomen Amstel- diepdijk naar de Hollebalg. Er werd ook over een spoorlijn gefluisterd, die van Anna Paulowna via de Afsluitdijk naar Friesland zou lopen. Dat had burgemeester Kolff (1922-1943 en 1945-1958) bij geruchte vernomen. Welke consequenties had dat voor de bevolking en vooral de eigenaren van per celen die onteigend gingen worden? En dan was er nog die stijging van de zeespiegel: klopte het al lemaal wel zoals het werd voorgesteld? Waar velen zich ook terecht zorgen over maak ten was de toekomst van wierindustrie en de vis serij. Veel wier werd immers gevist in de Wieringer- meer die droog zou komen te liggen. En de Wieringer vissers die doorgaans de Zuider zee bevisten: zouden zij hun werk verliezen? Na het gereedkomen van de Amsteldiepdijk bleek er in 1926 geen visserij in De Haukes meer moge lijk te zijn. Gefluisterd werd dat de vissers daar en in Den Oever buiten de steunmaatregelen vielen die speciaal voor de Zuiderzeevissers in het leven waren geroepen. Zij woonden immers niet in het nieuwe IJsselmeergebied. Het kwam zelfs tot ge ruzie en scheldpartijen binnen de Algemene Ver gaderingen van het Heemraadschap en van de Ge meenteraad van Wieringen. Bestuursleden werden in het openbaar uitgescholden. Administratiegebouw van M.U.Z. (kantoor grote zaal). Uit de slechte en kostbare ervaringen met de Amsteldiepdijk werd lering getrokken. In 1926 ver bonden vier grote aannemers zich tot de NV Maat schappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken, de M.U.Z.. Het startkapitaal bedroeg zes miljoen gulden. Het werkplan werd vastgesteld in strikt overleg met het ministerie. Ir. J.A. Ringers kreeg de leiding. Het hoofdkwartier kwam op Wieringen. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 3 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 14