De verbinding is tot stand gebracht, de eerste mensen steken over. weet dat al die werkzaamheden betekenen dat zijn werk binnenkort overbodig wordt. Wellicht filosofeert hij over het spoortje van Schagen naar Ewijcksluis dat doorgetrokken wordt naar Westerland, Hippolytushoef en Den Oever. Dan is het afgelopen met het verkopen van retour biljetten en de vergoeding die van de posterijen wordt ontvangen. Sic transit gloria mundi (Latijnse uitspraak: Zo vergaat de wereldse groots heid of Zo vergaat 's werelds roem of Zo vergaat de heerlijkheid van de wereld). Het Amsteldiep wordt bereikt en koersen nu, het Balgzand, aangeduid door rode tweekops drijfbakens, aan bakboord latend, verder. Op of tegen de Westwal van het Balgzand liggen reus achtige baggervaartuigen die van deze bank de specie ophalen die nodig is voor het volstorten van de twee diepere kloven in het Amsteldiep. Op dit punt waar de dijk komt zien we plotseling een onderlosser omhoog rijzen als de Balgzand- specie wordt gelost. Waarschijnlijk zal al in 1921 de afsluiting geen doorgang voor de scheep vaart meer mogelijk maken waarna het eerste resultaat van een groot werk zichtbaar zal zijn. Iedereen in het motorbootje is zich er terdege van bewust op een historisch punt te zijn aange komen. Er wordt verder gevaren. Het Amsteldiep zal straks, wanneer het bij Westerland is afgedamd, een doodlopende geul zijn en wordt misschien door aanslibbing een nauwelijks te bevaren slenk. Hierdoor nu nog niet gehinderd tuft het bootje door de invallende ebstroom vrolijk ver der naar de kogelton van Breehorn die aan stuur boord wordt gepasseerd. Langs het Malzwin en Texelstroom wordt de haven van Nieuwediep bereikt waar de tocht 's ochtends is begonnen. De 62 kilometer lange zeetocht was een ge weldige ervaring en wat het vooral interessant maakte is dat het misschien wel één van de laat ste vaartochten rond het eiland Wieringen is ge weest. Voor de geïnteresseerde lezer die wat meer wil weten over de technische uitvoering en de kosten voor het realiseren van de Amsteldiep- dijk, verwijs ik naar een artikel in Op de Hoogte van Nel Fijnheer-Rotgans, 6e jaargang, nummer4. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 3 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 10