Dominee Hendrik Bax op bezoek bij de kroonprins De voorbereidingen voor het volgende etalage project zijn ondertussen afgerond. Tegenover de coupure in Den Oever staat het prachtige pand Havenstraat 22 (voormalige drogisterij) van Mary de Winter. De oude coupure is ondertussen ge sloopt, maar één etalageraam zal de herinnering vasthouden. De eerste schepenlift (of dok) van Luyt krijgt een ereplaats in de andere etalage. De planning is 'voor de Flora'; hopelijk ruim daarvoor, maar we hebben een wind stille dag nodig en dat is wel een uitdaging.... door Henk Braad Het verblijf van kroonprins Wilhelm op Wie- ringen, of beter gezegd de verbanning (1) naar Wieringen van 1918 - 1923, is nog steeds een onderwerp dat leeft op Wieringen en is telkens weer aanleiding aandacht aan die periode te schenken in zowel geschrift, het opvoeren van een musical, als het organiseren van tentoonstel- lingen.Voor Wieringen een interessante periode vooral omdat het eiland veel naamsbekendheid kreeg door de vele journalisten die een glimp van de kroonprins probeerden op te vangen en de nodige verhalen publiceerden. Wieringen werd zo min of meer aan de vergetelheid ont rukt. Het is dit jaar 100 jaar geleden, om precies te zijn op 22 november 1918, dat de kroonprins per schip arriveerde in de haven van De Haukes om zijn intrek te nemen in de pastorie te Ooster- land. Al snel werd hij opgenomen in de gemeen schap en voelde hij zich na korte tijd bijna een 'Wieringer' die de nodige vrienden maakte. Over de reden van zijn verbanning, in samenhang met de gepleegde misdaden op de slagvelden tijdens de Eerste Wereldoorlog, werd niet of nauwelijks gesproken. Zelfs bij de notabelen op Wieringen, vaak toch goed opgeleide en wel denkende mensen, genoot de kroonprins tot mijn verbazing weinig kritiek en wel het nodige aanzien. Ik heb een kopie van een brief van ds. H. Bax (1867 - 1922), predikant op Wieringen, die aan zijn evenoude vriend, oud burgemeester L.C. Kolff sr. (1867 - 1922), verslag doet van zijn bezoek aan de kroonprins op 22 mei 1919: Weledel geb. Heer en Vriend! Op uw verzoek wil ik even mededeelen, dat de ge wichtige gebeurtenis heeft plaatsgehad en ik heden, Vrijdagmorgen op audiëntie ben geweest bij Z.K.H. den ex-Kroonprins. Ik wil hierover het een en ander schrijven. Na Dinsdag l.l. aan den heer adjudant te hebben gezonden wat u mij gedicteerd had, kreeg ik Donderdagavond door middel van den opzichter (van Rijkswaterstaat) den heer Coumou bericht, dat ik Vrijdagmorgen half elf ure bij Zijne K. Hoogheid werd verwacht. Geknipt, geschoren, in vol ornaat (de hooge dop alleen ontbrak, daar het mij te warm was dat zware zwarte monster op mijn opgeruimd hoofd) met be klemd hart besteeg ik mijn stalen ros en toog naar Oosterland. Klokke half elf liet ik het electrisch schel letje aan het tuinhek klinken en daar verscheen een huisknecht, die het hek ontsloot en herrn pastor Bax berichtte dat diens komst was gemeld. Hij ging mij voor en bij de voordeur een militaire houding aan nemend liet hij mij in den gang, die ik buigend naar de mat, als dank voor de eer, betrad. Nauwelijks had ik mij van het stof der zolen ontdaan of daar ver scheen de adjudant (niet die U ontmoet heeft, maar een ander) die mij in zijn kamer ontving om mij eeni- ge ogenblikken later te laten bij Z.K. Hoogheid. Niet zonder schroom verscheen ik in diens tegenwoor digheid. Hij stond aan het eind der achterkamer van de suite, tegen het licht der serre. Ik maakte zoo goed en zoo kwaad als het ging een diepe buiging. Z.K.H. naderde mij en gaf mij de hand, heette mij welkom, waarop ik stamelend en stotterend het doel van mijn komst mededeelde. Gelukkig was ik met hem alleen. Daarop ontving ik een uitnodiging vlak tegenover hem plaats te nemen. Ik vroeg hem maar dadelijk niet te willen letten op mijn etikette-fouten in daad en woord en of het mij veroorloofd was te spreken zoals het mij werd ingegeven half Hollandsch - half Duitsch. Ik mocht mijn gang gaan, hij stelde mij da delijk op mijn gemak en toen (onder het genot van Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 7