onderdelen van een standerdmolen zijn hergebruikt in de huidige molen De Hoop. Op een foto van molen De Hoop uit 1921 staat Jan Bakker naast een windkoppel. Een dergelijk windkoppel komt veel voor op standerdmolens en is ongebruikelijk voor grondzeilers in Noord-Holland die veelal een kruiwiel hebben. Na de restauratie in de jaren zestig van de vorige eeuw is op De Hoop een kruiwiel aangebracht. Dit is ook een aanwijzing van een eerdere link met een standerdmolen. Vast staat dus dat in de huidige molen De Hoop onderdelen gebruikt zijn die afkomstig zijn uit een standerdmolen (de staak van het linker steenspil en een molensteen). Vast staat tevens dat het eiland Wieringen vanaf 1344 het windrecht kreeg toegekend. Het dorp Den Oever in de 15e eeuw is ontstaan door verschuiving van de kustlijn in die tijd. Aangezien houten achtkantige grondzeilers pas aan het begin van de 16e eeuw werden ontwikkeld, zullen er vermoedelijk op Wieringen één of meerdere standerdmolens hebben gestaan. Het is evengoed mogelijk dat resten van de standerdmolen uit Huisduinen, die bij de stormvloed in 1570 overspoeld raakte, zijn hergebruikt in de huidige molen. Het was gebruikelijk om oude onderdelen van gesloopte molens weer in een molen opnieuw te gebruiken. Er zijn dus drie sterke aanwijzingen dat er mogelijk een standerdmolen heeft gestaan op de plaats van de huidige molen. Maar het is dus ook mogelijk dat onderdelen uit een andere standerdmolen zijn hergebruikt. De molensteen met rechtsdraaiend scherpsel. Foto uit 1921 waarbij Jan Bakker naast het windkoppel staat. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 27