Uit deze kaarten blijkt dat op de plaats van de huidige molen er in de 16e eeuw al een molen heeft gestaan. Zeker is dat er in 1541 en 1623 - dus ruim voor 1654 - een molen heeft gestaan op de plaats van de huidige molen. We weten echter nog niet of dit de voorganger van de huidige molen is geweest of toch de huidige molen. Links: Paskaart van Hen- drick Doncker uit 1664 van het Zeegat van Texel (kaartencollectie UvA). Rechts: Kaart van Wie- ringen van Pieter Goos uit 1668. Kennelijk heeft er omstreeks 1623 al een molen gestaan op de plaats van de huidige molen in Den Oever. In 2015 werd bij werkzaamheden om de molen weer maalvaardig te maken geconstateerd dat aan het vork van staak van het molenspil slijtplekken zaten, die duiden op een rechtsomdraaiende molensteen. Dit is een aanwijzig dat deze staak uit een standerdmolen afkomstig is geweest. Immers in een standerdmolen wordt het steenspil direct door het bovenwiel aangedreven. Bovendien bleek toen voor de ingang van de molen een oude halve molensteen te liggen met een rechtsdraaiend scherpsel. Dit zijn twee belangrijke aanwijzingen dat Was de voorganger een standerdmolen? Op een oude kaart uit 1670 staat een molentje getekend dat erg lijkt op een standerdmolen. Het heeft een driehoekige voet en een hoge molenkast. Het kwam in die tijd vaker voor dat molens als een soort standerdmolen werden afgebeeld; dat was voor de cartografen uit die tijd het bekende beeld voor een korenmolen. Je ziet ook dat de in 1623 getekende molen van Huisduinen in figuur 1 lijkt op een standerdmolen, terwijl deze in 1570 al weggespoeld was en vervangen door een grondzeiler op een andere plek. Kaarten werden in die tijd ook vaak gereproduceerd; het kan dus zijn dat een kaart van een eerdere datum is gereproduceerd en een later jaartal heeft gekregen. De vork van het staak van het linker steenspil met slijtplekken. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 26