Een munt...maar welke? door Joost Lubbers, Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland Toen ik, ondertussen al weer enige tijd geleden, begon met het zoeken met een metaaldetector kwam ik er al snel achter dat er veel meer munten zijn dan ik had gedacht. En als je dan een mooie munt hebt gevonden waar begin je dan met zoeken? Want welke munt heb ik nu eigenlijk in mijn handen, dat is lang niet altijd direct duidelijk. Je kunt natuurlijk de boeken in duiken of het internet raadplegen, daar is bijna alles te vinden. Maar ja, waar begin je met zoeken als je een munt hebt gevonden zoals deze. Figuur 1 Figuur 2 Zoals u ziet, een zwaar gehavende munt, afgebrokkeld en erg versleten met een harde aanslag die er niet af is te poetsen zonder de munt nog verder te beschadigen. In een geval als dit begin ik altijd met wat 'zie' ik. Ik zie op figuur 1 twee figuren met een stok in het midden en die rechts heeft een krans of halo rond het hoofd. Ik zie op figuur 2 een zittend iemand met gevouwen armen op een zetel en ook een krans of halo om het hoofd. In dit geval kwam ik er absoluut niet uit, ik heb toen hulp gevraagd van mijn collega's van de Archeologische Werkgroep. Samen hebben wij kunnen determineren dat de munt een Grosso is van Pietro Gradenigo uit Venetië, Italië (1289-1311). Figuur 3 Als we de twee afbeeldingen vergelijken hebben we hier te maken met dezelfde munt. Een zilveren munt van in totaal 2,13 gram, met een diameter van 21mm. Het is ook nog een munt uit Italië. Prachtig toch! Nog wat extra informatie: De groot (Engels: Groat, Italiaans: Grosso) was oorspronkelijk een Venetiaanse munt (ca. 1200) Door de transcontinentale handel raakte de groot ook in Frankrijk en Vlaanderen in gebruik. De originele Franse groot werd in de 13e eeuw voor het eerst geslagen en had een waarde van 12 zwarte Tournooisen, ook wel Tournooise livre genoemd. Oorspronkelijk grote Tournooise genoemd, kregen deze munten al snel de naam groot. In Duitstalige gebieden werden ze Groschen genoemd. De waarde van een Grosso naar onze maatstaven: 1 Grosso is 0,5 stuiver dus 2,5 cent. Wat natuurlijk in de 13e eeuw heel veel geld was. Uitzoek klussen als deze geven mijn hobby een extra dimensie, dat heeft er ook toe geleid dat ik lid ben geworden van de Archeologische Werkgroep. Als u nu vondsten heeft waarvan u niet weet wat het precies is, kunt u contact opnemen met de Historische Vereniging Wieringen, die brengt u dan in contact met ons. Ook kunt u de Archeologische Werkgroep bezoeken. Wij zijn elke woensdagavond vanaf 19.30 uur aanwezig aan het Schoenmakerspad 1 in Schagen. U kunt ons ook op Facebook vinden: Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland. Uw vondsten blijven te alle tijde uw eigendom, wij zijn enorm geïnteresseerd in uw vondst. Wij kunnen deze met uw toestemming registeren, zodat als er iets aan grondverstoring gaat gebeuren wij beter aan de gemeente kunnen melden wat ze er kunnen verwachten. Hiermee kunt u iets betekenen in het veilig stellen van de archeologie op Wieringen. Wij nemen deze informatie mee in gespreken met de gemeente in de hoop dat ze beter gaan luisteren. Nogmaals alleen met uw toestemming! Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 22