Mevrouw Barelds-Rasch vertelde: "Wij woonden in de schoenenwinkel in de Hoofdstraat (nu Smultaria) en als er werd gerepeteerd, werden de tafel en stoelen als rekwisieten bij ons vandaan naar het parochiehuis gesleept en 's avonds weer terug. Van mevrouw G. Cloots- de Haan kreeg ik zeventien toneelboekjes ter inzage. In één van de boekjes zat nog Het regelement der R.K. Toneelvereniging "De IJpelaars" (1 Oct. '48). Uit dit document blijkt, dat de club in 1948 een vereniging is geworden, echter notulen hiervan zijn niet gevonden. In een artikel in de Wieringer Courant van 2 september 1950, waarin het overlijden van de heer Th. Rasch (12 juni 1950) wordt betreurd, blijkt dat de heer Rasch de voorzitter en tevens regisseur was, de heer H. Uithof, secretaris en de heer Mol, penningmeester. Uit de bestuursleden werd de heer J. Koster gekozen als nieuwe voorzitter. In artikel 2, staat in de laatste regel: Wijziging van vergadering 30-8-49, wat betekent, dat dit reglement na die datum moet zijn afgedrukt. Enkele artikelen uit het reglement zijn te leuk om niet af te drukken: Reglement der R.K. Toneelvereniging "De Ypelaars" 1 Oct. '48) Art. 1 Opgericht is een R.K. Toneelvereniging genaamd "De Ypelaars". Art. 2 Deze vereniging stelt zich ten doel tweemaal per jaar, in het voor- en najaar feestavonden met toneel te organiseren in het Parochiehuis, alleen voor katholieken toegankelijk tegen billijke entree. (Niet katholieke kunnen als introducé worden toegelaten. Wijziging van vergadering 30- 8-'49) Art. 9 De contributie bedraagt 10 cent per week. De contributie voor de reiskas bedraagt f 1,- per maand. Het deelnemen aan de jaarlijkse reis is echter niet verplicht. De contributie is dus vrij. Gestorte gelden voor de reiskas worden niet terug betaald, dan in geval van ziekte en overlijden. In twijfelgevallen beslist het bestuur. In artikel 9, wordt melding gemaakt van contributie aan de vereniging en contributie voor de reiskas. De volgende foto laat een van de eerste reisjes zien die door de vereniging werd gemaakt. Dit was een reisje naar Volendam. Jammer dat de foto niet is gedateerd, maar het zal tussen 1948 (oprichting) en 1950 geweest zijn, omdat de heer Dorus Rasch nog op deze foto staat. Mevrouw Cloots-de Haan vertelde:"We maakten reisjes naar Volendam, Schiphol en soms gingen we naar een toneelstuk. We zijn ook nog eens naar Amsterdam geweest, naar Potasch en Parlemoer." Op mijn vraag of er tijdens de toneelvoorstelling wel eens leuke dingen gebeurden, vertelde ze: "Nou ja, vaak genoeg, maar ook wel minder leuke dingen. Mijn moeder lag in het ziekenhuis in Alkmaar en ik stond op de planken. Ja, de show must go on, ook toen al. Mijn vader kwam de zaal binnen lopen, toen we met z'n allen het slotapplaus in ontvangst namen. Ik dacht, het is niet goed met moeder, dus ik vloog zo van het toneel af naar mijn vader toe. In de volle zaal vertelde vader dat moeder was geopereerd en dat het goed ging. Ik opgelucht, net als de hele zaal die spontaan applaudisseerde, mede op deze goede afloop. Nelie Boersen (N. Een van de eerste reisjes van de IJpelaars naar Volendam. Staande v.l.n.r. mevr. Koster- Vroone, mevr. Glim-Weber, Jan Koster, Piet Glim, dhr. H. Uithof, mevr. Uithof, Cor Luiken, Hanny Luiken, Jo Mortier, W. Beemsterboer, Jo Rasch, Dik Vries, Jan Mol, Rika Mol, Nelie Klaver-Boer- sen, Jan Klaver, Corry Rasch- Boerdijk, Dorus Rasch. Zittend v.l.n.r. mevr. Joke Ra sch, zus van Jo Mortier, mevr. Beemsterboer. De kinderen kwamen uit Volendam. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 17