De IJpelaars door Ton Bakker VA In de jaren dertig bestond er al een toneel groepje van parochianen uit Hippolytushoef. De uitvoeringen vonden dan meestal plaats in de bovenzaal van het café van Simon Veerdig in de Hoofdstraat. Een stukje in de Wieringer Courant uit 1935 meldt het volgende: Feestavond der R.K. gem. Tooneelvereeniging "St. Hippolytus". Te ruim half acht opende de geestelijke adviseur (pastoor de Wildt) de avond, allen een welkom toeroepend en de wensch uitsprekende dat deze avond weder een avond van genot mag wezen. Hierna kregen we de Tooneelvereening te hooren. Opgevoerd werd "De Geldman van Geerlaar" Het geheel werd mooi voor het voetlicht gebracht; de rollen waren in goede handen. Na afloop van het tooneelstuk sprak de geestelijke adviseur woorden van dank voor het gebodene. Het geheel werd opgeluisterd door strijkmuziek. Een groot aantal personen was aanwezig. Er was al enige tijd behoefte aan een parochie huis, zeker wat betreft het toneelgroepje. In juli 1939 werd bekend gemaakt dat de vergunning voor de bouw van een parochiehuis was toegekend. De bouwkosten zouden f 7500,00 bedragen. De firma gebroeders Boersen was de bouw gegund. Maar dit alles ging niet zonder slag of stoot. Een leuk citaat uit het kerkarchief wil ik u niet onthouden. Pastoor Mudde schreef het volgende in het kerkarchief: "17 Juli ging de eerste spade den grond in zonder feestelijk vertoon. Veel kritiek werd geleverd op deze bouwerij. Zelfs kwam er ernstige rumoer in de gelederen der R.K. Bouwvakkers. Men meende verongelijkt te zijn. Later bleek volkomen gehandeld te zijn volgens de eenmaal vastgelegde Bouwbepalingen van het Nederlandse Episcopaat. Toch kostte dit gevecht twee 'dooden' aan de Bouwvakbond. Pastoor en Kerkbestuur traden als overwinnaars uit dezen strijd. Jammer dat deze strijd een keer te meer bewezen heeft, de onbuigzaamheid en de verschrikkelijke loslippigheid (lees: kletswoede) van onze Wieringsche parochianen. Moge de tijd de wonden heelen en de 'dooden' weer doen verrijzen." In oktober 1939, werd het parochiehuis plechtig ingewijd door pastoor G. Mudde. Vanaf nu kon er worden geoefend en uitgevoerd in een eigen onderkomen. De eerste toneeluitvoering was gepland op 12 november 1939. Maar door gespannen internationale omstandigheden werd dit opgeschoven naar 19 november. Het toneelstuk heette Krates. Op 18 november 1941 verschijnt voor het eerst de naam IJpelaars in het kerkarchief. Naar zeggen, heeft waarschijnlijk pastoor Kouwenhoven deze naam bedacht, afgeleid van of Ypolshof, of de heilige Hippolytus. De ene keer wordt het in het archief geschreven als Ypelaars en dan weer als IJpelaars. Ik houd het op IJpelaars, naar aanleiding van onderstaand artikel. (Vroeger maakten schrijvers zelden onderscheid tussen de ij en de Griekse ij: ze schreven beide als y (soms met puntjes), en beide hoofdletters dus als Y. Toen de officiële spelling van 1804 de y en de ij tot twee verschillende letters uitriep, werd de gewoonte gehandhaafd om de hoofdletter ij als één letter te beschouwen, voortaan geschreven als IJ.) In november en december werd het stuk In donkere dagen opgevoerd, niet alleen in het parochiehuis, maar ook in de bioscoop en bij Jurrie Lont in Den Oever. De twee laatste uitvoeringen waren ten bate van het fonds tot oprichting van een monument. Over de aard van het monument wordt echter niets vermeld. De toneelclub voerde begin januari 1946 met veel vuur het stuk op: Waar de sterre bleef stille staan. Er wordt door de pastoor nog steeds over club gesproken in het kerkarchief, hoewel de advertentie spreekt over de R.K. Tooneelver. De IJpelaars. Enige weken later werd dit stuk in Hotel Smit, Middenmeer opgevoerd. Met Vastenavond trok de club naar Franeker, waar onder geweldige spanning het oude kasstuk: Het geheim van de ebbenhouten olifant werd opgevoerd. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 16