JPJfe "Wij ondergetekenden, Gezagvoerder en manschappen van het Nederlandsche schip Margaretha Augusta verklaren hiermede, dat wij op onze reize van London naar St. Petersburg op den 13 Julij 1861, wind en stroom tegen hebbende, in de Sond ten anker lagen. Onze boot, die op zijde in takels hing, eenigszins lek zijnde, werd de kok, genaamd Pieter Astuling Groen, gelast wat water in den boot te scheppen ten einde den zelven te doen digt trekken. Terwijl de kok daarmede bezig was, brak de hangen, alwaar de takel was ingehaakt, van achteren, zoodat de boot nederviel. En daar de kok juist achter in den boot stond om water te scheppen, viel hij mede en stortte uit den boot in het water. Wij allen snelden hem dadelijk te hulpe en hoewel wij alles aanwendden, om den drenkeling te redden, zoo bleven onze pogingen daartoe vruchteloos en moesten wij hem, zonder hem te kunnen redden, voor onze oogen zien verdrinken. St. Petersburg den 17/5 Augustus 1861 A.A. Jongman; T.R. Zeeft; D. H. Boer Deze verklaring is door den vermelden kapitein en zijne manschap onderteekend en bekrachtigd W.L. Welter, predikant der Hollandsche Hervormde Gemeente te St.Petersburg" In de overlijdensakte staat nog te lezen: gezien aan het Consulaat der Nederlanden St.Petersburg d.d. 19 Augustus 1861 geteekend Sijthoff: "Gezien voor de legalisatie van den handtekening van den Heer Sijthoff te St. Petersburg: 's -Gravenhage den 3 Januari 1862 voor de Minister van Buitenlandsche Zaken geteekend (onleesbaar)" Administratieve handelingen Zoals we kunnen zien moest de verklaring van de kapitein en de bemanning worden bekrachtigd. Als eerste door ds. Welter, predikant van de Hollandsche Hervormde gemeente in St. Petersburg; daarna door de consul van Nederland in St. Petersburg en als laatste door het ministerie van Buitenlandse zaken in Den Haag, dat moest verklaren dat de handtekening van de consul echt was. Buitenlandse Zaken stuurde de verklaring naar Wieringen, want er moest een overlijdensakte worden opgemaakt. Het werd akte 3 van het jaar 1862 van de gemeente Wieringen, ongeveer een half jaar na het overlijden van Pieter. In de akte is de verklaring die hierboven staat helemaal overgeschreven Twee data? Iets over de data. Er staat 17 of 5 augustus. Dat heeft te maken met de Gregoriaanse kalender, die we hier nu nog altijd gebruiken en de Juliaanse kalender, die in die tijd nog in Rusland werd gehanteerd. In Rusland was het zaterdag 5 augustus en in Nederland op diezelfde dag zaterdag 17 augustus. In Rusland is de Gregoriaanse kalender pas ingevoerd in 1918. Pieter Astuling Groen PIETER ASTULING GROEN werd geboren in Enkhuizen op 27 februari 1861. Zijn ouders waren Cornelis Caesar Groen, geboren op 16 oktober 1804 te Enkhuizen, koek- en banketbakker, later timmerman, zoon van Ruthger Groen, broodbakker en van Cornelia Johannis en Gerbrig Astuling Metselaar, geboren te Wieringen op 15 maart 1806, dochter van Pieter Cornelisz. Metselaar, schipper en Gerbrig Cornelis Astuling van der Meer. De ouders van Pieter Astuling Groen zijn getrouwd op Wieringen op 21 april 1833, akte 5. yyy/ y fJ-3e-r yy^y /yyy yf?y - /f/?é yyy^ t-Arf /fyyy I" Y Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 14