vord,n9bor!a* M0n - Drama op de Sont in 1861 De heer Cavaljé kon met voldoening op zijn ar beid terugzien. Er werd dan ook niet aan getwijfeld dat Wieringen hierdoor vele vreemdelingen naar het eiland zou trekken. De oudheidskamer was dagelijks voor iedereen te bezichtigen, tegen een entreeprijs van 10 cent per persoon. De ontvangen gelden zouden gebruikt worden tot uitbreiding van de kamer. Voor dit doel werden alle schenkin gen hoe klein dan ook en betrekking hebbende op de oudheidkundig gebied, dankbaar aanvaard, ter wijl ook gaarne voorwerpen in bruikleen genomen zouden worden. Afscheid burgemeester Cavaljé In de openbare vergadering van 12 januari 1910, opent burgemeester Cavaljé de eerste de verga dering van dit jaar met de beste wensen voor de aanwezigen en hun gezinnen. Hij deelt de vergade ring mee dat er een schrijven is ontvangen van den Commissaris van de Koningin waarin de medede ling werd gedaan, dat hij met ingang van 16 janu ari als burgemeester is benoemd van de gemeente Purmerend. Op die datum werd hem eervol ontslag verleend als burgemeester van Wieringen. 0e nieuwe burgemeester van Purmerend. By Kon. Besluit ran 31 December is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot bur gemeester der gemeente Purmerend, F. C. A. H. L. Cavaljé, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wieringen. door Bob Gorter Muziekvereniging Harmonie neemt afscheid van Cavaljé Vrijdag 6 maart 1910 bracht muziekvereniging Harmonie een afscheidsserenade aan haar ere voorzitter, de heer ECAH.LCavaljé. Onder de op wekkende tonen van een mars ging het in goede orde, gevolgd door een talrijke menigte belang stellenden naar de woning van huisarts De Goeje, waar de heer Cavaljé logeerde. Daar aangekomen sprak de heer P. Bruul zijn leedwezen uit, dat de vereniging de heer Cavaljé als erevoorzitter moest missen en dankte hem in hartelijke bewoordingen voor alles wat hij gedurende zijn achtjarig ere voorzitterschap voor de vereniging gedaan had. De heer Cavaljé antwoordde hierop met hartelijke woorden en sprak de beste wensen uit voor de Har monie, waarna hij van ieder lid persoonlijk afscheid nam. Nadat er een afscheidsnummer was gebla zen nam de erevoorzitter nog even het woord en bood aan Harmonie een verguld zilveren herinne ringsmedaille als aandenken aan zijn achtjarig ere voorzitterschap. De leden betuigden door applaus hun instemming met dit souvenir. Bronnen: Schager Courant: van15 juni en11 septem ber 1902, 19 oktober 1909 en 13 januari 1910; Foto's Wilma Cavaljé. Het was juli 1861. In de Sont, de nauwelijks vier kilometer brede doorgang tussen Denemarken en Zweden lag de Nederlandse galjoot Margaretha Augusta. Het schip was onderweg van Londen in Engeland naar St. Petersburg in Rusland. Een galjoot was een zeilschip dat voornamelijk werd gebruikt bij de kustvaart. Dergelijke schepen waren sterk afhankelijk van wind en stromen. Omdat, zoals de kapitein schrijft, zowel wind als stroom tegen zaten en de boot ook een beetje lek was, hing hij in de Sont aan de takels. De scheepskok Pieter Astuling Groen kreeg de opdracht wat water in de houten boot te scheppen. Zo werd gehoopt dat het lek wat zou dichttrekken. Omdat een kabel brak is de kok in het water gevallen en verdronken. Ondanks alle pogingen kon hij niet meer worden gered. Het volledige verslag van de bemanning volgt op pagina 12: Lanoi Höganas' Helsingg De Sont S ka n e indskrona Eslöv Hillergd oben Holbtek (Kopenhagen) Saltitolm Amager Kogeboch (Seeland)/K Slagelse Falsterbo Stevns \rp ors0r Naesftved Faksebocht faeste igeland akskov N^kdbing VFalster Lolland 2>aR0dbyhavn\ ttnardfin Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 13