Gewijzigde openingstijden Archief Naast zijn predikant schap schreef hij ook gedichten die zeker het lezen waard zijn. Ik heb twee dichtbundeltjes in mijn bezit, uitgegeven in 1899, getiteld 'Eenige Gedichtjes' en 'Onte vredenheid uit de Wie- ringer Uitwerpselen'. De opbrengst was be stemd voor een liefdadig doel. De heer L.C. Kolff sr. woonde op het moment van het schrijven van deze brief in Epe. Hij was burgemeester van Wieringen van 1896 - 1902 geweest en werd dat wederom van 1920 tot zijn overlijden in 1922. Geboren in hetzelfde jaar als zijn vriend ds. Bax, overleden de beide vrienden ook in hetzelfde jaar op Wieringen. Opvallend is ook dat beiden na een eerste ambtsperiode voor een tweede naar Wieringen terugkeerden. Het verhaal ging dat zijn ambitieuze Duitse echtgenote Kolff sr. overhaalde voor een twee de maal burgemeester van Wieringen te wor den, aangezien Wilhelm voormalig kroonprins van het Duitse Keizerrijk en van Pruisen op het eiland geïnterneerd was. Pas na het overlijden in 2011 van Coby Kolff, de jongste dochter van de latere burgemeester, zoon L.C. Kolff jr., bleek het tegendeel, toen in een oude familiekist het dagboek van haar vader uit die dagen werd ge vonden. Daarin schrijft hij: "Bij Kon. Besluit van 21 juni is papa, met ingang van 1 Sept. benoemd tot burgemeester van Wieringen. Hij zelf vindt het heel prachtig, alleen had hij liever dat de ex kroonprins van het eiland afging. Mama ziet er nog al tegen op. Het zal haar zeer moeilijk vallen de Kolthoven (de grote nieuwgebouwde villa in Epe) te moeten verlaten. Zij is van meening, dat zij een kleine hof houding moet houden alleen omdat de ex kroon prins er is". 1. In veel artikelen over kroonprins Wilhelm wordt vermeld dat hij verbannen naar Wie ringen of in ballingschap op Wieringen was. Ik heb dit zo vermeld, maar het is niet juist en verdient enige uitleg. Er was geen sprake van verbanning naar het veraf gelegen eiland Wieringen. Op 12 november 1918, de dag na de wapenstilstand, kwam de kroonprins de Belgisch - Nederlandse grens in de buurt van Maastricht over. Hij deed dit geheel vrijwillig en werd dus beslist niet verbannen. Het Duit se leger trok zich terug uit Frankrijk en zijn legergroep waaraan hij leiding had gegeven had haar hoofdkwartier in België. Vanwege de chaos en revolutionaire situatie in Duits land besloot hij asiel in Nederland te vragen. Nederland was neutraal tijdens de Eerste Wereldoorlog en ook zijn vader de keizer had twee dagen eerder al asiel aangevraagd. Volkenrechtelijk was Nederland verplicht de kroonprins te interneren. Na veel discussie en onderzoeken door de regering kwam uitein delijk Wieringen in beeld. Bronnen: De originele brief bevindt zich in het Nati onaal Archief Den Haag, nummer archiefinventaris: 2.21.281.46. Het dagboek van burgemeester L.C. Kolff jr. is in februari 2017 door de familiearchivaris overge dragen aan het archief van de familievereniging Kolff in het Stadsarchief Rotterdam en daar t.z.t. opvraag baar via de inventarisnr. 1310 Familie Kolff; Kees van der Sluijs te Sliedrecht voor de aanvullende informa tie; Marietje Bron voor de verstrekte namen; Het boek 'Met het oog op de Hippolytuskerk' door Henk Broer; foto's: collectie Henk Braad. Vanaf september 2018 is het archief eenmaal in de veer tien dagen op dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. Door het teruglopende aantal bezoekers op de maandagavond komt de avondopenstelling te vervallen. Openingstijden Archief in September 2018 4 september dinsdagmiddag 13.30 - 16.30 uur 18 september dinsdagmiddag 13.30 - 16.30 uur U bent van harte welkom om iets meer te weten te komen van de geschiedenis van Wieringen. Er zijn veel foto's, oude boeken, landkaarten, genealogieën en nog veel meer. Tot ziens op de bovenver dieping van de bibliotheek in Parkzicht, naast zorgcentrum Noorderlicht in Hip- polytushoef. (Ingang via Beatrixstraat) 'i ONTEVREDENHEID Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 2 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 10