Hoezo: zwijgen in de gemeente...? Vanaf 25 januari 1967 werd de jongere zuster- kring bij een nieuwe naam genoemd. Ze heette voortaan 'Hervormde Vrouwenvereniging Tot Op bouw'. Hoewel het woord vrijzinnig in de naam niet genoemd werd, was de vereniging in haar overtuiging ruimdenkend èn kritisch, en dit dank zij haar vrijzinnige oorsprong. plegen met de volgende, vrij fundamentele vraag: "Heeft onze vrouwenvereniging nog recht van be staan?" En zo ja, met welk recht...? Er bestond im mers geen juridisch verschil meer tussen mannen en vrouwen. Het antwoord luidde simpelweg: "We menen tóch dat we het recht hebben om door te gaan." De drie oudgedienden (van het eerste uur). V.l.n.r. Rie Breed-Joffer, Nel Dekker, Marijke Baijs-Molenaar. Nel Dekker, lid van beide zusterkringen, las in hetzelfde jaar 1962 een stuk voor over diverse vrouwelijke predikanten onder het motto: 'Moe ten de vrouwen zwijgen in de kerk?', naar aanlei ding van de discussie die losgebrand was in de hervormde kerk over het wel of geen vrouwelijke ambtsdragers. 'Hoe reageert men op een vrouw? Maar de tijd van nu men raakt gewend ook aan vrouwelijke ambtsdragers..' In het liberale klimaat tijdens de 'Sixties' heeft ook op Wieringen de vrouwenemancipatie die in de jaren '20 nog aarzelend op gang kwam, met de juridische gelijkstelling van vrouwen en mannen een geweldige impuls gekregen. Het was kort voor het huwelijk van Beatrix en Claus, en Provo, kort voor Dolle Mina, enkele jaren vóór de Moederma vo. In januari 1966 ging het bij 'Tot Opbouw' over de grondige herziening van de rechtspositie van de vrouw, zodanig dat er sindsdien sprake was van volledige juridische gelijkstelling. In mei 1961 hadden twee leden bedankt. Reden voor 'Tot Opbouw' om al in 1962 haar leden te raad- In de Hippolytuskerk: 50-jarig jubileum van de jongere zusterkring (oftewel Hervormde Vrouwenvereniging 'Tot Opbouw') in 1997 met als thema 'Steen voor steen'. De grote steen is van piepschuim. V.l.n.r. Geertje Berkhout, Gerrie Lont, Dieuwk van Pommeren, Dora Landman, Gerdien Ottens, Annie Kraan, Nel Dekker, Maaike van Duin, Gré Bakker, Hillie Kooij, Marijke Baijs. Wandkleed gemaakt door leden van de zusterkring. M Wff - EERHERlHHERlHO A AII DE VROUWEHVEREHIOIHC .SJtMXWW&V CsKn Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 29