ciaal waren er ontmoetingsdagen die verruimend werkten. Eens was er zo'n bindingsdag in Hippo- lytushoef: er waren toen meer dan 700 vrouwen!3 Op 26 februari 1953: "vertelde onze voorzitster alles wat sinds de laatste bijeenkomst was voorgevallen; daar was op 1 Febr. die ontzettende natuurramp die 'tZ.W. van ons land getroffen had. Gezamenlijk met de andere vrouwenver. v. W-Wieringen (Doop- gez., N.V.V., P.v.d.A. en de Geref.) werd op 2-3 Oct. in de bovenzaal van Café Veerdig een bazar gehouden ten bate van 't dorp Ouwerkerk. De opbrengst was f 1100,--. Bovendien had onze ver. uit de kas f 25,-- a/h Comité overgedragen. Op verzoek van mevr. Kuin-de Haan stuurden de zusters onderling een naaidoos met inhoud voor C#'J 1 een der getroffe nen." Van een andere kwestie die ge moederen danig bezig hield horen we op 28 augustus 1956: "Nu volgde uit Elsevier's Week blad een interview van de journalist Lunshof met me juffrouw Greet Hofmans en de Hr. J.W. Kaiser. Deze twee figuren spelen een rol rond ons Koningshuis waardoor vooral in 't buitenland de wildste geruchten de ronde deden. Uit dit gesprek kregen we enigszins een indruk van deze personen en in hoeverre zij in betrekking tot onze ko ningin stonden" Tijdens de kerstviering van 1962 stond men stil bij het overlijden van prinses Wilhel- mina de maand tevoren: "zijdiezovelen beschermd, getroost, gesteund, geholpen en vertrouwen ge schonken heeft, haar geloof beleden en ons telkens opgeroepen te komen tot het Licht, was eenzaam maar nooit alleen. Laten wij ook nimmer alleen zijn en ook trachten te helpen waar dit mogelijk is, dat is gebleken toen er een beroep, op ons werd gedaan door bestuur van Rusthuis Noorderlicht, vele zusters hebben niet geaarzeld mede te werken voor het nieu we mooie gebouw waarin straks de oudere een goed tehuis zullen vinden. Wij hebben [...]een paar dagen belangeloos helpen schoonmaken." Ook thema's die het buitenland betroffen en die hier te lande de mensen sterk raakten, werden besproken. Over zending naar verre oorden en evangelisatie daar werd verschillend gedacht; de belangstelling ging vooral uit naar diaconale ini- tatieven, zoals het 'leven der Papua's' dat "erg ruw en lang niet altijd zindelijk" werd bevonden. Ook het rassenvraagstuk, de kwestie tussen 'blanken en negers' komt jarenlang terug. Er werden boeken over besproken en er worden lezingen gehouden. Zo besprak de heer Clowting van de Westerlander- school op 11 oktober 1955 het boek Negerjongen van Richard Wright. Het werd niet tegen dove mansoren gezegd. Reeds tijdens de kerstviering in hetzelfde jaar 1955 klonk: "Laten wij vrouwen ons oefenen om internationaal te denken en met ons me deleven te staan achter elk eerlijk pogen dat tot den vrede dienst en mensen opheft uit de ellende" Omdat het gevaar van een kernoorlog niet denkbeeldig was, ontstond als Doopsgezind initiatief in 1957 een 'Vrouwengebedsdag', waarbij onder anderen de hervormde zusters zich van harte aansloten. De relatie tot Israël (dat in 1948 een staat werd) werd grondig herijkt door toedoen van alles wat er tijdens de oorlog met de joden gebeurd is. De vrouwenverenigingen hadden daar oog voor: het boek 'Brandoffer' over joden in de oorlog werd besproken. En werd voorgelezen (1961) uit het boek 'Exodus' van Leon Uris. Dat men nog pal en kritiekloos achter Israël stond in de jaren, blijkt uit een lezing door kerkvoogd Noorden: "Groot was zijn bewondering voor de tegenwoordige bewoners van Israel. Zij werken hard en hebben steeds een ge weer bij zich tegen aanvallen. Overdag werkend in de mijnen van Salomo om millioenen op te brengen voor het land, 's avonds Hebreeuws lerend. Er is een weg aangelegd aanleg door de Negev woestijn. Uit alles spreekt vastberadenheid om land en volk tot welvaart te brengen." 3 Deze provinciale ontmoetings- of bindingsdag werd gehouden op 2 april 1963. Er was wel wat commentaar achteraf. 4 Echtgenote van de predikant ter plaatse, met familie op Wieringen Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 28