"Maar nu is een nieuwe stem opgeklonken..." Hervormde Vrouwenverenigingen op Wieringen Deel 2 door Henk Broer Na de oorlog: splitsing van de zusterkring Na de bevrijding blijkt het aantal leden van de zusterkring sterk toegenomen te zijn: in februari 1946 telde men 30 zusters, in december 35. Met kerstmis 39, plus 5 gasten en ds. Van der Winden, de nieuwe, jonge predikant. Het elan in de eerste jaren nadien in de landelijke Hervormde Kerk, haar talrijke initiatieven op maatschappelijk, cultureel en educatief terrein, en het appel op de jeugd, hebben daar aan bijgedragen.1 Op 6 november 1946 stelde Van der Winden voor "de zusterkring te splitsen in een oudere en een jongere afdeeling. Doch dit gebeurt pas na Kersttijd. Drie zusters van de Zusterkring waren bereid tot de jongere afdeling toe te tredenHet enthousiasme voor de vrijzinnig- protestantse zaak bleek uit het feit dat de V.P.R.O. in februari 1948 een avond in Den Helder organi seerde waarop èn dr. Nicolette Bruining èn ds. Spel berg zouden spreken. Daarbij zou een V.P.R.O.-film vertoond worden. Van de jongere zusterkring geven zich op 10 zus ters, uit Westerland 8 en uit Hippolytushoef 14. Op 2 november 1949 klonk in de no tulen voor het eerst het woord 'vrijzinnig' als adjectief: de 'Vrijz. Herv. Zusterkring' te Hippolytushoef. Maar het zakte al snel in. Ds. Enklaar, niet de eerste de beste, hield een boeiende lezing over Rembrandt; de opkomst was matig. Op 3 mei 1950 waren er slechts 18 leden van de oudere zuster- kring aanwezig, een vooroorlogs aantal. De schuld ervan werd gegeven aan de voorjaarsschoonmaak, maar ja.... De keer daarop zijn er 17 leden. Ook een gemeente-avond werd slecht bezocht. Het verloop van de collecten ging nog redelijk. Het is de nasleep van de oorlog die doorwerkte: klokken voor Amerika en vluchtelingenhulp in Europa. De kerkvoogdij klonk echter somber: "Ver hoging kerkbelasting? Dan bedanken er veel leden." Niettemin werd in 1954 een bedrag van 1139,64 gulden aan Dirk Minnes, de voorzitter van de kerk voogdij, overhandigd. De dames hebben loten verkocht, genaaid. Er werd gezegd: "zolang er nog zo'n hard werkende damesgroep bestaat, zal de kerk op Wieringen nog niet voor de Vrijz. Hervormden verloren gaan"Ten bewijze daarvan bezochten op zondag 16 mei 1954 "22 dames en heren uit Hippo lytushoef en ca. 40 uit Den Oever de Westfriese Kerk dag te Zwaag. Om kwart voor elf heette ds. Hensen de 1450 aanwezigen bijzonder hartelijk welkom. 't Aantal overtrof de stoutste verwachtingen. Hij sprak de wens uit dat het een dag zou worden van verbon denheid, innerlijke verdieping en bemoediging. Dat is het geworden. Geloven kan je ook buiten de kerk, was een vraag op de kerkdag die positief beantwoord werd. Kerkgang dient ter versterking van ons geloof en verdieping van het godsdienstig bewustzijn, de onderlinge band te versterken en 't saamhorigheids gevoel te kweken" Thema's bij de Jongere Zusterkring De jongere zusters zaten nog volop in de kleine kinderen, zoals haar voorgangsters twintig jaar eerder. Doorgaans waren er (aanvankelijk één maal per veertien dagen!) zo'n 14 a 17 vrouwen, meestal geschaard rond een thema zoals 'het moeilijk op voedbare kind' en 'hoe maak je het gezellig en toch nuttig op regenachtige pinksterdagen'. Er was een wijdingswoord, meestal uit een bundeltje van ds. Spelberg. Ingeleid door de dominee was het the ma: 'huwelijksinzegenening bij een tweede huwe lijk' of 'huiselijk leven bij Luther'. Op 11 juni 1947 ging het over gezinnen met kinderen en weinig hulp: "oudere kinderen kunnen het moeder iets ge makkelijker maken door de bedden af te halen of de kleren netjes op te hangen." De tijden waren veranderd, maar bepaalde za ken waren gebleven, waaronder het feit dat ge- 11n Noord-Holland opende bijvoorbeeld in 1953 vormingscentrum 'De Haaf' in Bergen haar deuren. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 26