Want scherven brengen... door Joost Lubbers, Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland Heel vaak als ik mensen spreek die interesse hebben in archeologie, wordt er gesproken over munten,gespen, kogels etc. Hoe interessant dit ook is, negen van de tien keer dat ik die mensen spreek, lopen ze over aardewerk heen; ze zien het vaak niet eens. Daarom wil ik jullie een 'oogvondst' van Wieringen tonen. Dit mooie stukje aardewerk is een frag ment van een Pingsdorf pot, afkomstig uit Duitsland. In de literatuur staat een derge lijk stuk aardewerk omschreven als vorm type 4; lage, bolle bekers. De rand heeft een diameter van ongeveer tien centime ter en de hoogte zal niet veel meer zijn ge weest. Pingsdorf Uit Pingsdorf afkomstige potten zijn matig hard tot hard gebakken en variëren in kleur van geel wit bij zacht gebakken producten tot donkerpaars bij hardgebakken producten. De magering van de klei bestaat uit zand. Veel potten zijn voorzien van karakteristieke roodbruine tot paarse beschil dering, die kan bestaan uit golvende lijntjes, komma's, krullen, cirkels, stippen en dergelijke. Bij veel scherven ontbreekt de versiering zodat de toeschrijving als Pingsdorf uitsluitend op basis van het baksel gebeurt. Het oudste Pingsdorf aardewerk dateert uit de 10e eeuw en het jongste uit het eer ste kwart van de 13e eeuw. Deze laatste datum is gebaseerd op gegevens uit de pottenbakkerijen in Zuid-Limburg waar de traditie van het beschilderen verdwijnt. (bron: A.A.A. Verhoeven) Gelet op het bovenstaande kunnen wij zien dat het baksel gelig is van kleur en dus matig hard gebakken is, hierdoor is de versiering ook duidelijk roodbruin van kleur en zou ik het omschrijven als stippen. Hiermee hebben we dus vastgesteld dat het gaat om Pingsdorf aardewerk. Verder voel ik dat de scherf een beetje als schuurpapier aanvoelt (ruw) dit is de magering van zand; dit komt dus ook overeen. Alleen al op bovengenoemde feiten heb je een prachtig stuk aardewerk gevonden. Waar wij dan nog verder naar kijken is de randvorm, de overgang van rand naar hals naar buik. Dit al les samen maakt dat wij dit fragment kunnen plaatsen als een zeer vroeg stuk Pingsdorf uit het eind van de 10e eeuw. Wederom bewijs dat er vóór het jaar 1000 - want daar praten we nu over - ook al werd geëxporteerd naar Wieringen toe. Zo ziet u maar; weer een prachtige vondst van Wieringen en dus ook scherven lonen de moeite van het oprapen. Wel zeg ik er altijd bij dat wij een scherf alleen scherp kunnen plaatsen in de tijd als wij een rand fragment hebben, soms een bodem of er moet kenmerkende versiering op het wandfragment aanwezig zijn. Ik wil afsluiten met een voorbeeld van een Pingsdorf pot type lage, bolle beker. Bezit u ook een bodemvondst? Wilt u graag de herkomst weten? Neem dan contact op met de redactie. Wij brengen u in contact met de Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland. Om het formaat aan te geven heb ik er een AA batterij naast gefotografeerd. Voorbeeld van een Pingsdorf lage, bolle beker. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 25