JCaven, oiland Wieringen. De Haukes rond 1900. (Collectie Henk Braad) het maken van een aanlegplaats op Wieringen uit sluitend bestemd en geschikt voor de postschuit en een betere landingsplaats en opgang op de dijk te Ewijcksluis zijn zaken die haalbaar zijn en door de gemeente Wieringen kunnen worden bekostigd. De anonieme inzender besluit dat hij bereid is de heer Peereboom te woord te staan. Zijn naam en adres zijn bij de redactie van het Vlie gend Blaadje bekend. Voor de leesbaarheid van dit artikel zijn de inhoud en de tekst aangepast en waar nodig aangevuld. In 1892 kreeg de postboot, in de toen gereali seerde haven van De Haukes, een eigen ligplaats. Het commentaar op de belabberde bereikbaar heid van het vaste land vice versa zal ongetwij feld hebben meegespeeld. Interessant is ook om te weten dat al in 1838 is begonnen met het maken van ontwerpen en begrotingen voor een haven op Wieringen. Uit eindelijk werd na veel wikken en wegen door Gedeputeerde Staten besloten op 21 mei 1890 een voorstel bij de Provinciale Staten in te die nen voor het maken van een haven te De Hau- kes. 1. 't Vliegend Blaadje was een door Berkhout en Co. in Den Helder uitgegeven nieuws en ad vertentieblaadje aanvankelijk bestemd voor Helder, Nieuwediep en Texel. Later werd ook Wieringen toegevoegd. Het blad verscheen op dinsdag- en vrijdagmiddag; 2. De schipper was Jan Baijs die in 1875 het roer van zijn vader Evert Baijs had overgenomen. Er was een contract met de Posterijen waarin stond dat de postschipper persoonlijk moest meevaren en de brieven vervoerd moes ten worden in een leren zak en opgeborgen in een afsluitbare bergplaats. De vlag van de posterijen moest worden geheven en er wordt vermeld dat er personen en goederen mochten worden vervoerd mits het postver voer niet belemmerd werd. In 1887 ontving de postschipper een jaarlijkse vergoeding van 700 gulden. In 1896 werd de eerste petrole- ummotorboot in gebruik genomen; 3. Gangspil is de loodrechte, staande windas om de ankerketting op te winden; 4. De in het artikel genoemde Peereboom was werkzaam in dienst van de gemeente als ver vanger op het Telegraafkantoor te De Haukes van 1886 tot 1890 en handelde in zeegras en vis. Hij was van 11 april 1910 tot 31 augustus 1920 Burgemeester van Wieringen; 5. Tot 1928 was Helder de officiële naam van de gemeente. Doordat ook wel naar de plaats verwezen werd met 't Nieuwe Diep of Wil lemsoord ontstond vaak de nodige verwar ring. Op 20 juli 1928 werd om die reden de naam veranderd in Den Helder; 6. Palm is een oude lengtemaat, te weten 1 deci meter; 7. Van 1888 - 1896 was de heer C.J.J.H. van Kem pen burgemeester van de gemeente Wierin- gen; - 24 - A 22*25. *1, &4fal«k*m*> Bulkiest Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 24