Voorlezen Op de website van het Regionaal archief Alkmaar staan de huwelijksakten van Wieringen te lezen van 1921 tot en met 1930. Op wiewaswie.nl zijn alle openbare huwelijksakten vanaf 1812 te vin den, alleen de gegevens, niet altijd de scans. Een voorbeeld van een gedeelte van een huwelijks akte van Wieringen uit 1930, later in de tijd. Deel van een huwelijksakte van Wieringen uit 1930. Johannes Wilhelm Ras trouwt met Anna Helene Clasina Serano. De overlijdensakten van Wieringen In het begin gebeurde de aangifte van over lijden op het gemeentehuis door een familielid, een buurman of een 'gebuur' (iemand die geen buurman was, maar die wel in de buurt woonde). Tegenwoordig gebeurt dat bijna altijd door de begrafenisondernemer. In de plaats van overlij den wordt de akte opgemaakt. Als iemand in een andere gemeente woonde, werd een afschrift van de akte naar de woongemeente gestuurd, zodat men ook daar op de hoogte was van het overlijden van een inwoner. In de akte staan de volledige naam van de overledene, de namen van de ouders en die van de eventuele echtge noot of echtgenote Soms zijn die gegevens mi nimaal, dan staat er: 'Verder niets bekend'. Maar dat zal hier niet vaak zijn voorgekomen. De ge boorteakten zijn openbaar na honderd jaar, dus vanaf 1917, de huwelijksakten na vijfenzeventig jaar, dus vanaf 1941 en de overlijdensakten na vijftig jaar, dus vanaf1967. De voormalige Rijksar chieven hanteren soms andere perioden. Op de website van het Regionaal archief Alkmaar staan de overlijdensakten van Wieringen te lezen van 1941 tot en met 1950. Eerdere akten, vanaf 1812, zijn te vinden op zoekakten.nl of familysearch.nl. Om niet alleen akten te laten zien van heel erg lang geleden, het begin van een overlijdensakte uit 1950. Deel van een overlijdensakte van Wieringen uit 1950 Op 29 december 1950 is overleden Geertje Klein, zevenentachtig jaar, dochter van Albert Klein en Maartje Maars. Gebruikte bronnen: Familysearch.nl; Archie ven Alkmaar, Amsterdam, Middelburg; Open Universiteit, leereenheid 3: Burgerlijke Stand; Friezen gezocht, Pieter Nieuwland, CBG Den Haag en Tresoar Leeuwarden, 2005. en geknutseld. Ook voorlezen was een goede gewoonte, al gebeurde dat niet zo heel vaak. Mijn moeder kocht Margriet-winterboeken aan de deur en soms kwam er een venter langs met christelijke lectuur. Omdat mijn moeder in een gelovig gezin was opgegroeid en ik op de open bare school zat, leek dit een mooie aanvulling op de opvoeding. Op een avond hadden wij mijn va der gestrikt om voor te lezen. Hij deed zijn best, maar uit zijn mond kwam een toonloze stroom van woorden. Wij gingen uitleggen hoe hij het door Emma Bischoff Tulleken-Gorter Naar aanleiding van het verhaal 'De Spijkerbol' gingen mijn gedachten uit naar de Akkerweg, waar ik ben opge groeid op nummer 20. Wij kregen pas in 1968 televisie, dus werd er bij ons veel op zolder gespeeld M ft. 1930 In het jaar NEGENTIENHONDERD DERTIG, den der maand zijn voor mij, ambtenaar van ^en burgerlijken stand der gemeente Wieringen, in het huis der gemeente verschenen, ten einde een huwelijk aan te gaan: beroep oud geboren /y7y~e~&yz-<iex\ange zoon van 1950 O, 'p '/cy.y /z.e -pjttc negentienhonderd vijftig, is in de gemeente Hf ,r"' Sc-i*-c,<*U. /i X'. c-sCfty-x. Wieringen overleden v vftycS Si SS* {yf, £.3--,. P X-i. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 20