Een ander notariële akte was soms een verklaring van een of beide ouders dat zij toestemden in het huwelijk. Dat kwam voor als de ouders om een of andere reden niet bij de huwelijkssluiting konden zin. Als een of beide ouders niet meer in leven waren moest er een verklaring van het overlijden worden overlegd. Ook was een bewijs nodig van de 'Nationale Militie' dat door de bruidegom aan de bepalingen van de dienstplichtwet was vol daan. Op dat laatste formulier staat ook het sig nalement van de bruidegom, zodat je weet hoe die in de tijd voor de fotografie eruit heeft gezien. Helaas is dat op Wieringen meestal blanco gela ten. Als een paar de kosten van een huwelijksslui ting niet kon betalen kregen ze een 'bewijs van onvermogen'. Al deze papieren worden huwe- lijksbijlagen genoemd. Deze verschaffen dus vaak veel informatie. Ook hier is veel verloren gegaan, bijvoorbeeld door een brand of door oorlogsom standigheden. In tegenstelling tot de akten waren de huwelijksbijlagen niet in tweevoud. Tot 1974 was voorlezing van de huwelijksakte verplicht. Het tweede huwelijk van Geerlof werd ge sloten toen de burgerlijke stand al was inge voerd. Alles ging toen anders. Trijntje Buijs was de zuster van Lijsbet Buijs. Een huwelijk met de zuster van je overleden vrouw was volgens het toen geldende Burgerlijk Wetboek niet toege staan. Om daarvoor dispensatie te krijgen moest een verzoek aan de koning worden gericht, in dit geval koning Willem I. Het antwoord op dat verzoek, Koninklijk Besluit nr. 91 van 20 februari 1817, begon zo: "Op regueste van Gerlof Veerdig om met dispensatie van Art. 162 van het Burgerlijk Wetboek een huwelijk te mogen aangaan met de Zuster van Zijne overledene Huisvrouw". De minis ter van Justitie is om advies gevraagd en het is ook via de Raad van State gegaan. Na veel om haal van woorden werd de toestemming ver leend door de koning. "Getekend te Brussel den 20 Februarij 1817. Getekend Willem". (Tot 1830 waren België en Nederland één land. De koning ver toefde heel vaak in Brussel.) Een huwelijk uitgelicht, 1818, Geerlof Simonsz. Veerdig en Trijntje Buijs Het huwelijk op Wieringen van Geerlof Si monsz. Veerdig, zeeman en Trijntje Buijs. Zij trouwden op 15 februari 1818. Het eerste huwe lijk van Geerlof werd gesloten op 24 juni 1800 met Lijsbet Jans Buijs. Toen was er alleen kerke lijke registratie of een huwelijk 'voor het gerecht. Lijsbeth is op 16 december 1811 overleden. Uit het doopsgezind geboorte- en trouwboek Oosterland, 24 juni 1800: Uit het geboorte- en trouwboek van de doopsgezinde gemeente van Oosterland, 24 juni 1800. Het eerste huwelijk van Gerlof Veerdig. Het eerste huwelijk van Geerlof Veerdig: "Huwelijks-Verbintenissen Na drie agtereenvolgen- de Zondag huwelijks afkondigingen, zijn voor het Plaatselijk Bestuur in den Huwelijken staat beves tigd: 1800,24 Juni Geerlof Simonsz. Veerdig, met Lijsbet Buijs, nog geen ledematen bij ons. (Leden geworden, 1804,1 April)" Begin van het koninklijk besluit van Koning Willem I, waarin toestemming werd verleend aan Gerlof Veer- dig om te trouwen met de zuster van zijn overleden vrouw. Ernaast een portret van Willem I. De afkondiging van bovenstaand huwelijk (dat moest altijd overal drie keer) op Wieringen ging zo: "In 't Jaar achttien hondert agttien [let maar niet op de spelling en het gebruik van hoofdletters, BG] den eerste van de maand Februarij hebben wij Cor nells Mulder Schout, Als Ambtenaar van de burger lijke Stand in de gemeente Wieringen na ons voor den hoofddeur van 't huijs der gemeente te hebben te hebben vervoegd ten elf uuren voor de middag en voor de eerste maal bekend gemaakt en afge kondigd dat er trouwbelofte is tusschen Geerlof Veerdig, weduwnaar, en Trijntje Buijs beiden alhier woonagtig. Welke afkondiging met Luijder Stemme en ver staanbaar gedaan, onverwijld aan de deur van 't huijs der gemeente is aangeplakt geworden Waarvan wij acte hebben opgemaakt. Cs. Mulder" -'fit-Vr s O J rO o/_l-// iX-^rZZ.-t.r-->, /ka-*-, \JZ-exa /- Azst -ax/V Wij WILLE M, bij de Gratie Gods •jJSS KONING DER NEDERLANDEN, PRINS VAN OR ANJE'NASSAU, GROOT-HERTOG VAN LUXEMBURG, enz. enz. enz B-c- t/iW fïv-7Z^r-/.2C 7a- Z y a-.. JJy Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 19