4 Vanaf 1825 werd ook het jaar van de akte ge drukt opgenomen in het boek. De aangever werd geacht bij de geboorte aanwezig te zijn geweest. Soms werd een geboorte aangegeven door de vroedvrouw of de grootvader van het kind, soms ook door de huisarts, bij afwezigheid van de va der. Tot 1935 werd akte opgemaakt in het bijzijn van twee getuigen. De getuigen waren soms ook de kroegbaas of de gemeenteveldwachter. Na dat jaar was alleen de aangever voldoende. Op de website van het Regionaal Archief Alkmaar staan de geboorteakten van Wieringen te lezen van 1891 tot en met 1905. Eerdere akten, vanaf 1812, zijn te vinden op zoekakten.nl of family- search.nl. De huwelijksakten van Wieringen Een huwelijk uit 1812 De eerste huwelijksakte van Wieringen is van zondag 16 februari 1812, het huwelijk tussen Ba rend Kaleveld en Geertje Bont. Een huwelijksslui ting kon toen kennelijk ook op zondag, dan werd er immers niet gewerkt. Belastingzegel van het Franse keizerrijk. Dat zegel komt regelmatig voor in het boek waar alle akten moesten worden opgeschreven, ook op Wieringen. Dit zegel is afkomstig van een akte van de "Keizerlijk Notaris" Pieter van Pomeren op Wieringen uit 1812. Ook hier alleen de tekst. De akte begint met het Franse keizerlijke belas tingzegel van 75 centimes. Bovenaan staat in het Frans 'eerste blad "In het jaar Agtien Honderd Twaalff den Zestien den van den Maand februarij Zijn voor ons Corne- lis Mulder officier van den Burgerlijken Staat in de Gemeente van Wieringen Canton en Municipaliteit van Wieringen Département van de ZuijderZee ge compareerd Barend Kaleveld, oud vier en twintig Jaar, van beroep Boer, gebooren en woonagtig in dit Canton, meerderjarige Zoon van Simon Kale veld, Timmerman van beroep hierbij tegen Woor- dig, en des zelfs toestemming gevende, en Geertje Jacobs Bont, minder Jarige dochter, geadsisteerd door haar vaader Jacob Bont, Welke...." De akten zijn gebundeld in 'Register van hu welijken en echtscheidingen'. Vanaf de invoering van de burgerlijke stand moet elk bruidspaar eerst trouwen 'voor de wet' in het gemeentehuis. Eerst moest voor de huwelijksdatum het huwe lijk driemaal worden afgekondigd op het ge meentehuis. Dat is in 1913 afgeschaft. Een even tueel kerkelijk huwelijk mag pas daarna worden gesloten. Als een paar ging trouwen moesten er soms veel, soms ook wat minder, papieren wor den ingeleverd. In ieder geval een uittreksel van de geboorteakten van bruid en bruidegom of in de eerste tijd een uittreksel uit het doopboek van de kerk. Als er sprake was van een weduwe of weduwnaar, ook een uittreksel van de akte van overlijden van de vorige echtgenote of echtge noot. Vooral in de begintijd konden sommigen geen uittreksel uit het doopregister overleggen, omdat ze bijvoorbeeld doopsgezind waren en niet als kind waren gedoopt. Er moest dan naar de notaris worden gegaan die dan een zoge naamde akte van bekendheid opmaakte, waarin enkele getuigen verklaarden dat ze de bruid of bruidegom of de ouders kenden of gekend had den en dat deze op een bepaalde datum was ge boren. Op Wieringen (en in meer plaatsten) werd zoals eerder vermeld door de doopsgezinde kerk een geboortelijst bijgehouden. Dan werd er een uittreksel gemaakt uit het geboorteboek, dat toen bij de schout berustte. Hier was een acte van bekendheid was dus hier niet nodig. Uittreksel uit het geboorteregister van Wieringen. Dat had men nodig om te kunnen trouwen. "Gemeente Wieringen Extract Uijt het Geboorte Register der Doops Gesinte bij mij Schout op het Eiland Wieringen Berustende." y//x/'y?s/ s Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 18