Het is Heinrich met zijn zwager. Hij is helemaal uit Duitsland komen rijden voor de Beerdigung van zijn vriend Doves. Hij neemt ook even het woord en spreekt dan nogmaals zijn dank uit voor het kopje koffie dat hij destijds aangeboden kreeg in een ge wone Nederlandse huiskamer. En dat alles door het uitspitten uit de sneeuw van een vrachtwagen waarin twee onderduikers ver borgen zaten.... Bronnen: Archief Historische Vereniging Wieringen; Wi- kipedia; Met dank aan mevrouw Lies Peters-Doves; de heer Dick Numeijer; mevrouw Ineke Brouwer-Klomp. Niet naar een werkkamp... door Dick Numeijer Mijn broer, Simon Numeijer Jzn. werd opgeroe pen voor de Arbeitseinsatz in Duitsland. Dat liep anders. Op een voorjaarsmorgen in 1943 was het erg onrustig in huis. Op een gegeven moment ben ik uit bed gestapt om te kijken wat er loos was. Va der en Moeder stonden te wuiven naar Dirk Doves die net met de vrachtwagen uit de Koogerweg vertrok. Vreemd...maar waar. Simon ging niet naar Duitsland maar naar Dokkum in Friesland. Ik was ongeveer 11 jaar, dus het juiste mocht ik nog niet weten. De tweede terugkeer naar Friesland, na Moe ders begrafenis, heeft voor Simon niet lang ge duurd. In Friesland was een grote razzia op komst, Simon moest vertrekken. Hij werd stevig aange kleed, onder de tank van een melkauto geschoven en weggestopt. Na een reis over de Afsluitdijk werd in de Wieringermeer bij een boerderij gestopt. Si- mon was door de kou zo opgezet dat eerst zijn bo venkleding werd uitgetrokken voor hij zelf onder de tank kon worden weggehaald. 's Avonds kwam een meisje op de fiets bij ons thuis en vroeg voor zichtig: "Is u kapper Numeijer en heeft u een zoon in Duitsland?" Vader begreep dat er iets loos was. Later die avond werd Simon opgehaald en is tot het einde van de oorlog bij ons thuis gebleven. In de slaapkamer had oom Kees Boersen in de achter wand van de kast drie planken losgemaakt en zo geprepareerd dat ze er met een mes in en uit kon den worden gehaald. Onder de gebroken kap van het huis lagen op bepaalde momenten drie onder duikers: Simon, broer Jan en Tinus Zwanink, onze buurjongen. Het was er krap en benauwd. Simon is bij de ondergrondse gekomen. De situatie is tot de bevrijding in mei 1945 zo gebleven. Groep Binnenlandse Strijdkrachten. V.l.n.r. Jan Bais, Kees Snijders, Jan de Haan, Dirk Engel, Simon Nume- ijer, Simon Smit, Toon van Wouw. (foto uit het boek Wieringen tijdens de oorlog 1940-1945 deel 1) Schagen, februari 2018 OPENINGSTIJDEN ARCHIEF IN 2018 Het archief van de Historische Vereniging Wieringen is geopend voor u op de volgende data en tijden: Maandagavond Dinsdagmiddag Maandagavond Dinsdagmiddag 5 februari 6 februari 5 maart 6 maart 19.00 - 21.00 uur 14.00 - 16.30 uur 19.00 - 21.00 uur 14.00 - 16.30 uur In verband met Pasen een week later Maandagavond 9 april 19.00 - 21.00 uur Dinsdagmiddag 10 april 14.00 - 16.30 uur U bent van harte welkom om iets meer te weten te komen van de geschiedenis van Wieringen. Er zijn veel foto's, oude boeken, landkaarten, genealogieën en nog veel meer. Tot ziens op de bovenverdieping van de bi bliotheek in Parkzicht, naast zorgcentrum Noorderlicht in Hippolytushoef. (Ingang via Beatrixstraat) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 14