m De soldaat weet waar dat is want hij is verplicht om Duitse propagandafilms te zien in de Kino en die is in Hippolytushoef. Vader zegt: "Ik woon er vlak naast en als je weer eens in de bioscoop komt, dan kom je maar eens om een kopje koffie want je hebt me zo goed geholpen, dat heb je wel verdiend." Ieder gaat zijns weegs. Een week later staat er in de winkel in de Hoofd straat een Duitse soldaat voor de toonbank. Hij vertelt dat Doves hem heeft uitgenodigd om een kopje koffie te komen drinken omdat hij hem heeft geholpen. Moeder Elisabeth weet dat niet zo goed en is er niet blij mee om een Duitse soldaat in huis te halen. Zij denkt: "O, wat heeft Dirk nu weer be dacht." Maar omdat het een hele vriendelijke jon geman is denkt ze: "Laat ik dan maar even een kop je koffie voor hem inschenken." Enige tijd later komt Heinrich weer in de winkel en heeft dan een heleboel pakjes bij zich. Hij is op ver lof geweest naar Duitsland en komt dan cadeaus brengen die zijn moeder heeft meegegeven uit dankbaarheid dat haar zoon als gast bij hen aan tafel is uitgenodigd. Na nog een kopje koffie (surrogaat) zien ze Hein rich een poos niet meer. Dan komt er een brief van hem waarin hij schrijft dat hij van de ene dag op de andere is overgeplaatst naar het Oostfront in Rus land, waar het Duitse leger enorme verliezen lijdt. Na dit slechte nieuws vreest het gezin Doves dat zij nooit meer iets van Heinrich zullen horen.... De bevrijding op 5 mei 1945 wordt uitbundig ge vierd. Het normale leven begint weer, al is er veel werk te doen om alle schade te herstellen en de schaarste aan te vullen. Er zijn jaren voorbijgegaan, waarin moeder Elisa beth het druk heeft in haar kruidenierswinkel, als er begin jaren '50 weer een vreemde man voor de toonbank staat. Hij zegt dat hij Heinrich is, dat hij met vrouw en kinderen op weg is naar de kust waar ze een vakantiehuis hebben gehuurd, dat hij dat kopje koffie nooit vergeten is en dat hij graag even wil vertellen hoe het hem verder vergaan is. Zijn vrouw en twee kinderen zitten te wachten in de auto op 't Hoekje en of die ook even binnen mo gen komen. Hij vertelt dat hij door zijn functie van radiotele grafist in het leger, één van de weinigen is die het Oostfront hebben overleefd. Hij is directeur van de Raiffeisenbank in zijn woonplaats geworden. Vervolgens komt hij elk jaar langs als ze op vakan tie naar de kust gaan. Bremen aan de Elbe, vakantie 1959. V.l.n.r. Jan Peters, Gert Dirk van Zoonen, Lies Peters-Doves, Heinrich Jor dan, het jongetje vooraan is Adrie Peters. Hij nodigt het hele gezin Doves uit om bij hem op vakantie te komen. Moeder gaat ook mee en met drie volwassenen en twee kinderen gaan ze naar Osterholz-Scharmbeck, het dorp bij Bremen waar hij woont. Daar worden ze als vorsten ontvangen. Ze moeten de hele familie langs en overal staan de taarten op tafel. Moeder is nog nooit in het buiten land geweest en spreekt geen woord Duits. Zij kijkt met verbaasde ogen naar alles wat er gebeurt en begint zich af te vragen of ze denken dat ze de ko ningin is. Na enkele dagen keren ze huiswaarts en komen vermoeid maar dik tevreden over de harte lijkheid waarmee ze onthaald zijn weer thuis. Daarna blijven de vriendschappelijke contacten levenslang bestaan. Guus van Zoonen-Doves en man en kinderen logeren er vaak, evenals de we derzijdse kinderen over en weer. Achter de winkel in de Hoofdstraat, augustus 1970. V.l.n.r. Elisabeth Doves-Wagemaker, Heinrich Jordan, Jan Peters, Lilian Peters, Adrie Peters, Lies Peters-Do ves. Links op de achtergrond de bioscoop. In 1962 overlijdt vader Dirk Doves. Tijdens de begrafenisdienst in de Doopsgezinde kerk komen er twee mannen in gepaste zwarte rouwkleding (met hoge hoed) de kerk binnen. Zij hebben een levensgrote krans bij zich. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 30e jaargang nr. 1 - 2018

Op de Hòògte - Wieringen | 2018 | | pagina 13