Het verloren poëziealbum De kinderen uit hun huwelijk: Jan, Dirk, Jacobus, Maartje, Claas en Pieter. Zoon Claas was officier op fregatten van de Admiraliteit van het Noorderkwar tier tot de fatale schipbreuk met de Oranjewoudt. Claas was ongehuwd. Zijn broer Jacobus van Pomeren, gereformeerd gedoopt op 24 oktober 1731 te Medemblik, was schout van het eiland Wieringen. Jacobus doet geloofsbelijdenis in Hippolytushoef op 29 oktober 1765. Hij trouwt op 15 mei 1766 met Sijtje Wig bout, enigst kind van Pieter Geerlofsz Wigbout, afkomstig uit Heiloo, van beroep schoolmeester, koster en voorzanger op Stroe, en Maartje Sijmons Moolenaar. Uit het huwelijk van Jacobus en Sijtje worden zes kinderen geboren: Maartje, Cornelis, Pieter, Maartje, Geertruida en Catharina. Moeder Sijtje overlijdt in 1780 en wordt evenals drie eerder overleden kinderen en in 1791 overleden dochter Maartje begraven in het schip van de Hippolytus- kerk. Jacobus hertrouwt in 1786 met de weduwe Jacoba Everharda Mooyen. Dit huwelijk blijft kin derloos. Zoon Cornelis (1769- wordt advocaat en ver trekt in 1788 naar Amsterdam. Zoon Pieter (1772-1834) heeft samen met Geer tje Heijblok een natuurlijke dochter, Pietertje van Pomeren, geboren in 1794 te Oosterland. Pieter trouwt in 1799 met Maartje Klein, weduwe met zes nog jonge kinderen. Vader Jacobus is schout en zoon Pieter is secretaris van het eiland. Pieter volgt zijn vader op in het ambt van schout. Dit ambt ver dwijnt door de Franse wetgeving en wordt vervan gen door het ambt van burgemeester. Zo wordt Pieter van Pomeren de eerste burgemeester van de gemeente Wieringen. Daarnaast is hij ook nota ris en griffier van het vredegerecht. De Van Pome- renstraat is naar hem genoemd. Pieter overlijdt in 1834 en wordt opgevolgd door Pieter Pieterszoon Maats. Met dank aan Bob Gorter. door Nel Vriezema-Omis In 1975 ben ik mijn poëziealbum kwijtgeraakt. In dat jaar gingen wij ons huis verbouwen. Zoals dat gaat bij een verbouwing moesten er spullen worden verplaatst en in dozen worden verpakt. Vervolgens werden ze van de ene kant naar de an dere kant verschoven in huis. Na de verbouwing was mijn poëziealbum, met al de mooie herinneringen waar ik altijd heel trots op was, zoek. Het hele huis heb ik doorzocht. Ner gens te vinden! Heel lang heb ik gedacht dat het album tussen de vliering en de zolder terecht was gekomen. Jaren later belde mijn zus Wil (t9-3-2016) op met de vraag of ik 's middags bij haar langs wilde komen, ze had een verrassing voor mij. Ze gaf mij een mooi ingepakt pakje. "Voor jou", zei ze. "Mijn poëziealbum", riep ik blij uit. "Hoe kom jij daar aan?" Ze vertelde: Jan Koops (van de Etos) gaf het aan mij toen ik bij hem in de winkel was." V Hij zei: "Wil, toen wij het huis van mijn vader leeghaalden, heb ik iets gevonden. Het lag achter een schot." Wij vroegen ons af hoe het daar is ge komen. Misschien tussen het opgehaalde oud pa pier? Wat ben ik blij, dat na ruim veertig jaar mijn poëziealbum weer in de la van mijn kast ligt! VlERINGE^L» 14.' O.. \i s,/yy:>' '-3 A/V xjorzs? e^th t/att emeze ïf y C> «'xJ Uit het doopboek van Medemblik. Op 14 maart 1736 gedoopt: Claas. (familysearch) Bronnen: Wieringer Courant; Archief Historische Vereniging Wieringen; Oneindig Noord-Holland - www.onh.nl; Stich ting Heidense Kapel Wieringen: www.heidensekapel.info; Oud Archief Stad Medemblik; Delpher.nl (kranten). Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 9