9 JmTh h 2 •h Bouwvallig geworden werd deze kerk in 1878 ge sloopt. In juni 2013 ontstond bij de bevolking het plan de kapel te herbouwen voor multifunctioneel gebruik. Vele enthousiaste en deskundige vrijwil ligers hebben zich drie jaar lang hiertoe ingezet. De bouw was voltooid op 7 november 2016 en op deze gedenkdag van Sint Willibrord is de nieuwe 'Heidense Kapel' in gebruik genomen. Binnen is het er stil. Men kan er opademen bij een ontstoken kaars. Een plaats van stilte, rust en bezinning. (tekst Henk Broer) (4) - In de Michaëlskerk te Oosterland ligt de graf zerk van Klaas van Pomeren, oud 25 jaar, aange spoelde drenkeldode van het oorlogsschip Oran jewoudt. Tijdens de bloeitijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, in 1756, kreeg scheeps bouwmeester Baes te Hoorn opdracht om voor re kening van de Admiraliteit van het Noorderkwar tier en West-Friesland een fregat te bouwen van 36 m. lang en 10.34 m. breed. Het schip kreeg de naam Oranjewoudt, naar het buitenverblijf van de Stad houders van Friesland, en zou onder kapitein Pieter Meijtens dienen als begeleider en beschermer van een konvooi koopvaardijschepen van de VOC. Op de maidentrip voer het schip leeg van Enkhuizen naar Wieringen, alwaar ballast werd ingenomen, kanonnen, kruit, water enzovoort. Op 8 juli 1758 werd het anker gelicht en werd koers gezet naar de Rede van Texel, uitvalsbasis voor duizenden Indiëvaarders. Zeilende in de Vlie- ter, een breed en diep vaarwater in de Zuiderzee ongeveer zes kilometer ten oosten van Den Oever, ontdekte de bemanning dat het voorschip begon te zinken. Onmiddellijk werden zware voorwerpen als ankers en kanonnen overboord geworpen maar dat mocht niet baten. Binnen een half uur was het fregat in de diepte verdwenen waarbij 106 van de 200 bemanningsleden verdronken. Naar de reden van de enorme scheepsramp werd gegist, men ver onderstelde een constructiefout. Ook op Texel spoelden verdronken zeelieden aan, vandaar dat ook in de kerk van Oudeschild nog grafzerken te vinden zijn die aan deze ramp herinneren. Klaas (Claas) van Pomeren werd op 22 augus tus 1758 begraven in de kerk op Oosterland. Claas werd geboren te Medemblik en werd aldaar gere formeerd gedoopt op 14 maart 1736. Hij was een zoon van Cornelis van Pomeren en Geertje Vos. Cornelis was een man van aanzien, in het trouw boek van Medemblik wordt hij als enige vermeld als De Heer. Hij trouwde op 2 maart 1725 met Geer tje Vos. e-u 1 7 C~>ik Men heeft tydingdat gepafleerde zatUrdag, omtrent het Vlaak, door het wenden van het fchip omgellagen is 's Lands oorlogsfchip Oranjewoudt, 't welk gecommandeert zoude worden cy'w den kapt. Pieter Meytensvoor het Ed. Mog. Collegie tet Admiraliteit van het Noorder Quaftier waar by omtrent too Perzoonen zonde verongelukt zyn. Amsterdamsche Courant van dinsdag 11 juli 1758: "Men heeft tijding dat gepasseerde zaturdag, omtrent het Vlaak, door het wenden van het schip, omgeslagen is 's Lands oorlogsschip Oranjewoudt, door den kapt. Pieter Meijtens, voor Ed. Mog. Collegie ter Admiraliteit van het Noorder Quar- tier, waar bij omtrent 100 Perzoonen zoude verongelukt zijn." (kranten Delpher.nl) De grafzerk in de Michaëlskerk met het opschrift: De Heer Klaas van Pomeren met het Slants schip van Oorlogh Oranjewoudt onder De Vlieter verongelukt Den 8 July en alhier Begraven Den 22 Augustus 1758 Oud 25 jaar (zerken.nl) (foto Tiny van Teulingen-Molenaar) Uit het trouwboek van Medemblik. Op 2 maart (1725) trou wen De Heer Cornelis van Pomeren (bij alle anderen staat er alleen een voornaam) en Geertje Vos. Oorspronkelijk stond er Juffrouw Geertruijd Vos. Dat is later veranderd in Geertje Vos. Zij was blijkbaar van lagere afkomst. Zo ging dat toen. (familysearch) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 8