Vermist s URINOIR Herinneringen uit het verleden teruggebracht naar het heden Maar in de oorlogsjaren '40-'45 was er ook sa mengewerkt tussen de heren van de Kerkenraad en de zusterkring om ds.Westmeijse uit Rotterdam naar Wieringen te laten komen, voor wat het mid den hield tussen een preek, een tijdrede en een le zing. Wat zelden voorkwam: de hervormde kerk was stampvol toen hij zijn voordracht hield. Zij werd als zeer bemoedigend ervaren. Immers: de tijden wer den al donkerder... Op 29 januari 1941 staat er in de notulen van de vrouwenvereniging "In verband met de verduis teringsmaatregelen zal ds. (van Beek) schrijven of ds. Westmeijse een maand later (dan maart) kan komen, aangezien de kerkdienst dan geheel bij licht kan wor den gehouden". Westmeijse kwam dus op 28 april, 's avonds om half acht: het kerkgebouw was 'geheel gevuld'. Zijn onderwerp luidde: 'Is spreken altijd zilver en zwijgen altijd goud?' "Precies zooals twee jaar geleden boeide de spreker zijn gehoor met zijn gloedvolle rede en zijn duidelijke stem die het geheele kerkgebouw vulde. Ds. W. besloot met een gebed, ook (beval) hij warm een collecte aan, voor de getroffen Rotterdamsche kinderen die door de bombardemen ten in de oorlogsdagen zooveel leed en gebrek hebben ondervonden". "Ds. W. en zijn gezin zijn ook aan den dood ontkomen bij de bombardementen". In de jaren 1942, 1943 en 1944 keerde ds. West meijse terug op Wieringen. Op maandag 11 mei 1942 schrijft de notuliste: "Het kerkgebouw was stampvol. De preek van ds. W. was getiteld 'Het mas ker van 't gelaat der toekomst' en was boeiend door 'de prachtige voordracht van het gesprokene en de rijke woordenschat waarover hij beschikt'. Als hij op 5 juni 1944 een voordracht houdt getiteld: 'Wat de toekomst brengen moge' (naar aanleiding van het bekende gedicht van Jacqueline van der Waals), spreekt Westmeijse ervan te leven 'in een zenuwslo pende tijd'. De Sicherheitsdienst heeft hem in 't vizier. "Ds. had urenlang een verhoor ondergaan Ook kreeg ds. een brief van een toegenegen heer of dame met de waarschuwing dat hij in gevaar verkeerde. Ds. las ons deze belangrijke brief voor. "Wie maar de goede God laat zorgen, wie op Hem hoopt in 't bangst gevaar.". Het kerkbezoek neemt toe: 'er wordt wat wakker in deze oorlog'. Na de oorlog kwam Westmeijse op 10 mei 1946 nog eenmaal terug; nadien lukte het niet meer hem over te laten komen. Hij sprak toen, opnieuw in een volle kerk, over "Laat de Christen niet te slecht over het dansen denken" Ds. Westmeijse liet in zijn preek uitkomen dat "ieder jong schepsel zijn tevredenheid en blijdschap door dansen kenbaar maakt. Het jonge kind dat nog niet loopen en spreken kan danst reeds, ook zien wij ieder voorjaar de jonge dieren hun vrolijk heid door de dans tot uiting brengen". Het tweede deel kunt u lezen in Op de Hoogte nummer 1, verschijningsdatum maart 2018 Een greep uit de Wieringer Courant van 50 jaar terug, 1967 door Maartje Mulder-Bais Januari Nieuwe exploitant in 't Centrum De heer K.N. de Voogd heeft zijn hotel-cafébedrijf 't Cen trum verhuurd aan L. de Keyzer uit Amsterdam. Hij heeft een zandstraalbedrijf dat hij vanuit Hippolytushoef wil voortzet ten. In de wintermaanden ligt dit werk stil, deze tijd hoopt hij te benutten als kastelein. sinds 1 jan. 1967, een op het Kerkplein te Hippoly tushoef geparkeerd Gaarne inlichtingen bij de „Stichting Gemeen schapsbelangen". Secre tariaat: Oosterkruisweg, Hippolytushoef. Intrede en bevestiging ds. Procee In de morgendienst werd ds. H Procee door ds. De Lange in het ambt bevestigd. 's Middags deed hij zijn intrede als voorgan ger van de Gereformeerde-Kerk Wieringen. Er waren honderden bezoekers, onder wie vertegen woordigers van alle kerken op Wieringen. Ds. Van Medevoort, sprekend namens beide Hervorm de gemeenten op Wieringen, hoopte dat de jonge predikant de - 26 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 26