uitte zich dat doormiddel van een groeiend zelf bewustzijn onder de voorheen kleine katholieke gemeenschap, die in de jaren '20 een groot aantal nieuwkomers verwelkomde door toedoen van de Zuiderzeewerken. De afstand tussen katholiek en protestant nam hierdoor eerder toe dan af. Wierin gen was in protestants opzicht in hoofdzaak vrij zinnig, maar ook daarin kwam verandering door migranten uit streken waar de kerk rechtzinnig was. Dezen trachtten hier hun geloof op een wijze te be lijden die hen aan 'thuis' deed denken. Bij liberalen en vrijzinnig-protestanten stond in dividuele vrijheid in denken en geloven centraal. Ook in West-Friesland, ook op Wieringen. De kracht echter van de maatschappelijke verzuiling bracht ook hen min of meer tegen heug en meug tot een eigen organisatie. De buitenkerkelijkheid nam na 1918 snel toe. De ontwikkeling van de radio, van sport en van film droegen er het hunne aan bij. Het vrijzinnige Wieringen wees de moderne tijd niet af, maar het omarmde die, zij het ook met een waar schuwend oog: maatschappelijke ontwrichting en individuele ontremming lagen immers op de loer. Hoewel Nederland neutraal bleef in de oorlog heeft het niettemin in de nasleep ervan zijn invloed sterk ondervonden.Vrouwen emancipeerden: wég uit de negentiende eeuw met zijn lange rokken en ingesnoerde tailles. In de steden het eerst en het felst, op het platteland wat trager en kalmer. Het ei land Wieringen lag ver af van de brandhaarden in de wereld en hier speelden rang, stand of gender geen grote rol. In 1919 was in Utrecht de VCJB opgericht, de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, voor jong volwassenen van achttien tot vijfendertig jaar. Zijn blad heette 'Groei' en veel bijdragen erin ademden een organische, symbolische, romantische geest. Het was min of meer in deze sfeer dat ook op Wie- ringen de gedachte aan een vrijzinnige vrouwen vereniging gewekt werd onder de jongere zusters van de hervormde gemeente. Dezen zochten ook hier een nieuwe levensstijl en vernieuwing van de religie, en men vond herkenning in de poëzie van Henriëtte Roland Holst-Van der Schalk. Een hervormde vrouwenvereniging De radio, een uitvinding die velen kon bereiken, werd een instrument van de noodzakelijke volksop voeding. In 1926 werd de V.PR.O. opgericht, de Vrij zinnig Protestantse Radio Omroep. Bekende namen in dit verband waren Nicolette Bruining en ds. E.D. Spelberg, die zich hebben ingezet voor het eigen vrijzinnige geluid. Veel van hun lezingen die tijdens de uitzendingen van V.P.R.O. werden gehouden, zijn in brochurevorm verschenen. Tijdens haar vergade ringen haalde ook de zusterkring op Wieringen in voor- en naoorlogse jaren regelmatig ds. Spelberg aan, waaronder in een gebed dat een geliefde tekst werd2. In navolging van de Doopsgezinde zusterkring die al in 1917 was opgericht, zochten ook hervormde vrouwen zich te organiseren. Doopsgezinden had den al in 1911 een eerste vrouwelijke predikant, Anne Zernike; de Nederlandse Hervormde Kerk was toen tertijd nog bij lange na niet zo ver, al kwamen er hier en daar, vooral in vrijzinnige kring, vrouwelijke 'hulp predikers'3. Kerkenraden bestonden tot in de jaren '60 alleen nog uit mannen, ook die op Wieringen! Met de Doopsgezinde zusters waren de contacten warm: re gelmatig was men bij elkaar te gast, evenals trouwens bij de vrijzinnige zusters van Westerland en die van Oosterland en Den Oever. Men leefde zeer mee toen de Doopsgezinde Vermaning op Stroe in de as werd gelegd (6 april 1933). - 21 - JWIERINGE>LJ' "Maar nu is een nieuwe stem opgeklonken die zegt: Leven is drang omhoog, is 't worden van God in ons, en daartoe dient dit werk; ik drink als ik in lang niet heb gedronken en voel mij met een nieuwe kracht omgord en weet te bouwen aan een nieuwe kerk". 1 Uit: "Verzonken grenzen" Gebed van ds. E.D. Spelberg, bewaard gebleven in o.m. notulen 1958-1961; het handschrift is van Nel Dekker, die leefde van 18 april 1918 tot 28 januari 2012. Voorbeeld (notulen September 1943): "een briefkaart van ds. Elink-Schuurman uit Den Helder, zij vraagt eenige inlich tingen omtrent de reisgelegenheden voor de a.s. boekbesprekingen, welke zij binnenkort op Wieringen zal houden". Op 16 september komt het zo ver: van 3 tot 6 uur vindt de boekbespreking plaats. "Haar onderwerp was:"het onberaden medelijden". Het was een prachtige middag.". Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 21