gebroeders Hegeman, die elk jaar de entreekaart jes verkopen. Hun vader (Wouter Hegeman) deed dit eveneens een groot aantal jaren, zodat de kassa van Flora reeds vijftig jaar door de familie Hegeman wordt beheerd. De heren Hegeman ontvingen bei den een prachtig bloemstuk. Vele mensen had den geraden naar de naam van de mooie pop in de stand van mevrouw Lont-Moermond. De naam was Roza. Een drietal dames hadden de naam ge vonden. Het dochtertje van bakker Cornelissen ontving van mevrouw Lont-Moermond uit reclame oogpunt gratis een Schildpadpop, omdat zij bij het op de grond vallen van de pop Roza, uitriep, "Het hindert niet, het is een Schildpadpop, die kan over al tegen." Wieringer Courant 19 augustus 1981 75 Jaar Flora De Flora- en Visserijdagen worden dit jaar van 21 tot 25 augustus gehouden. Het bestuur vond het een goede reden om in het verleden te blikken, men deed dit aan de hand van de twee bewaard gebleven notulenboeken en een gedicht van me vrouw Marie Tijsen-Rotgans. Marie stelde de histo rie van de vereniging op rijm. Dit dichtwerk werd met liedjes en sketsjes als revue opgevoerd bij het 70-jarig bestaan. Het rijmelen had Marie niet van een vreemde; zij was de kleindochter van Jan de Rijmer. Het oudste jaarverslag dat er nog is dateert van 1911. De tentoonstellingen werden toen ook al gehouden in de Kapel en kregen de leden enkele plantjes thuisbezorgd die ze tot fraaie exempla ren probeerde op te kweken. In het jaarverslag is te lezen dat ook toen niet alles van een leien dakje ging. Bij bloemist Adriaanse te Den Helder werden fuchsia's, begonia's en mantelroosjes besteld. Hier begonnen de moeilijkheden, vermeldt het jaarver slag. Van het ene soort stuurde hij tekort en het an dere in geheel niet, zodat alles een slecht aanzien gaf. Over het feestgedruis schreef Marie Tijsen-Rot- gans een gedicht, hieronder een gedeelte uit dit gedicht: Hoe muziekvereniging Harmonie uit Hippo werd ge prezen, hoe zij aan deze dag, haar beste krachten gaf. Want ieder jaar waren zij trouw voor Flora in touw. Dit alles werd belangeloos volbracht. En 't Flora-bestuur had wel eens gedacht om directeur en werkende leden te gedenken met het geven van geschenken. Maar jammer genoeg kon daarvan niets komen, dat waren valse dromen want de oorzaak hiervan was, men zag de bodem van een lege kas. Dus kon het bestuur de Harmonie alleen maar eren, En ze met een dankwoord waarderen. Voorzitter Bosker sprak verder tot besluit, Een dankwoord aan alle medewerkers uit. In het jaarverslag van 1912 "...en weldra knal den bommen en stoven met sissend geluid pijlen het luchtruim in. Vervolgens zag men het anker in volle gloed omhoog staan en tot slot het borst beeld van Hare Majesteit de Koningin omgeven van palmbomen met salvo's vuurpijlen eindigen in kanonnades. Het oorlogsgedruis ging Wieringen goeddeels voorbij. Het enige wat gedurende de eerste we reldoorlog werd afgeschoten was vuurwerk. Het kostte wel geld, maar dit werd door eenentwintig jonge dames onder de bevolking opgehaald: in een mum van tijd was er 250 gulden. Ruim twee duizend mensen genoten van dit vuurwerk, een flink percentage van de eilandbevolking. 1918 mocht dan het laatste oorlogsjaar zijn, voor de Floravereniging liep niet alles even gladjes. Voor het eerst in zijn bestaan was er te weinig geld in kas. Maar gelukkig: Het nieuw gekozen bestuur stond pal, liet zich de moed niet ontnemen. In het verslag is te lezen dat vele leden bedankten, omdat ze meenden ten onrechte niet in de prijzen te vallen van de tentoonstelling. Ook met de bezorging van de plantjes ging het mis. Deze werden niet in Den Oever, maar per vergissing op De Haukes gelost. Als advies bij het opkweken kregen de leden de vol gende tekst mee: Op tijd water geven, versche lucht, geen tocht, geen stof, veel zonlicht, niet te scherpe zon, op tijd bemesten en 't koppen der planten. Schager Courant 15 mei 2006 Eeuwfeest Flora Kinderen op schouders van hun ouders, oude ren staande op de banken. Den Oever genoot van het optreden van Jan Smit. De stemming ter ere van het honderd jarig bestaan van Flora. De hele meute deinde mee op het lied: 'Vrienden voor het leven', en toen Jan aankondigde dat dit het laatste liedje was, schreeuwde de menigte om een toegift. Het feestweekend duurde drie dagen, zaterdag middag was het feest voor alle basisscholen van Wieringen. Ze konden popcorn en pannenkoeken eten en meedoen aan een playbackshow. 's Avonds traden in de feesttent verschillende artiesten op. De stemming zat er goed in. De superbingo waar- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 18