Et zwarte farreken van Piet Kooij door Dirk Lont Pzn. Piet Kooij had een engdeboerderij an de Hoelm en deer stinge een hóóp boete, verskoaiende boe te ware leeg en deer mochte wij as kiendere den in speule. Ik waar vriend mit Piet sien kleinzeun Nico. Et waar in et leste jaar van de oorlog dat op een saterdag Nico bij me kwam in sei: "Ga je mee naar opa te speule." Nou dat wou ik grèèg, want Piet waar abboneerd op een krant mit een stripverhaal van kapitein Rob, en dat waar verlegene spannend. We zate efkes bij tafel en doe seit Nico: "Opa wat ruukt et hier raar" "Ja", seit Piet, "ik heaw guster een uutviending dèèn, ik ken nou sellef oierekoele make, ik zal et je zien litte" Hij ging naar buten en kwam mit een pantje, weer ie altied erepele in kookte, deer lage vier rongde zwarte bolletjes in zó gróót as oaierekoele. "Ja", seit Piet, "ik zou guster erepele koke maar ben doe an slèèp voalen, en dut is et resultaat" Piet kon mooi vertelle, en sei: "Ik ben van de week twie keer jarig weest. Ik ben altied twie keer jarig en dat komt zó: ik ben geboren op dingesdag 27 april, mien vader waar doe op zee te fisken en kwam vrijdes weer tuus in ging saterdag naar et gemeentehüüs om mij an te geven. Dat waar doe die tijd ók saterdes open. Hij sei teugen de amte- naar: "Ik kom de geboorte van een zeun angeve" "Wat is de naam van je zeun vroeg ie. "Piet", zei mien vader. "En wanneer is ie geboren?" "Nou", seit mien vader, "ik mïën van woenesdag" "O", seit de amtenaar, "dat is den op woenesdag 28 april" Doe vader tuus kwam, fraagt hij an moeder: Wanneer is dat jongetje geboren?" "Nou", seit moeder,"op dingesdag" "Nou", seit vader, "ik heaw op et ge- meentehuus seit van woenesdag" En sódoende ben ik twie keer jarig. We mogte altied in de lege engdeboete speule, maar in ïën boet, die messelt waar van stïëne, deer mogte we nooit inkomme, en die zat den ók op slot. Ik seag teugen Nico: "Wat sit deer in die boet en weerom sit die op slot?" Nico seit:"Deer mag ik niet over prate, want dat is geheim" Een paar weke later seag ik teugen Nico: "Ik weet wat deer in die boet sit" "Nou, wat den", seit Nico. "Nou, een farre ken", seag ik, "dat ken ik ruuke, want dat ruukt net só as bij Jaap van de hóógte en die het farrekes" "Ja", seit Nico, "dat is zó, maar ik mag deer niet over prate, want dut is een zwart farreken" Een póóske later in de grote vekansie ware we mit nag wat jonges ók deer an et speule en dede we wegkrupertje en ik most teugen de stïënen boet staan en den krope die aare jonges weg. Ik most den tot honderd telle en den most ik zoeke. Doe ik deer sting, had ik sien dat de deur van de boet niet op slot waar, en effen van te voeren waar Piet op de fiets fort gaan om nieuwe hölleste te kópe bij Gert van Neeltje Pool an de Haukes. Ik docht nou wil ik dat zwarte farreken sien, dat ik doen de deur open en wat sien ik: een gewoon rós farreken. Later ben ik an de weet kommen wat een zwart farreken waar. Een paar maande later in november, Piet waar an et farrekeshok skóón te skrobben. Die vloer had ie zellef stort. Dat waar niet zó ienvoudig weest, want in de oorlog waar der weinig te kóóp. Hij had toch nag wat cement op de kop weten te tikken, beto- nieser waar der helegaar niet, maar deer had ie wat harmoeniekagaas voer gebruukt, Piet Mostert had ie zangd litte brenge van et Lutjestrangd, en zó had ie toch een sterreke vloer. Maar nou zate der rotte onger de vloer en deer waar Piet niet blijd mee, maar deer had Piet wel een oplossing foer. Hei seit teugen ongs: "Jullie moste efkes een boeskip foer me doen. Jullie moete efkes naar Piet Luijt gaan om een hallef pongd carbid in den seag je maar dat et foer mij is omdat ik last heaw van rotte" Wij wiste vansellef niet wat de bedoeling waar, maar Piet wist dat wel. Hij deed de carbid in dat rottehol en gooide deer een emmer water op, gooide dat gat dicht mit grongd en deed deer een dikke stien op. "Zó", seit Piet, "nou achteruut den zalle we kieke wat der beurt" Gelukkig stinge we puur een endje achter uut want inïënen een vreselijke dreun en de deur van et farrekeshok vloog open en de betonvloer waar helegaar an diggele. Dat beleefde we allegaar bij Piet Kooij de engdeboer. - 14 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 14