Een donder wat...? door Joost Lubbers, Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland Op het moment dat u dit leest, hebben wij al weer enige tijd geleden een lezing gegeven over de invloed van de Vikingen binnen Europa, en hebben wij u vele prachtige vondsten laten zien. Daarom vertel ik u dit keer over een ander bijzonder voorwerp, waar de meeste van u misschien wel overheen stappen als ze het zien. Een bal van klei, er wordt ook vaak gedacht dat het een loeder of bonk is, waar kinderen mee konden knikkeren. Nee, dit is een 'donderkloot'. Een donder wat...? Sorry voor het wat oneerbiedig klinken de taal gebruik, maar deze kleikogels werden in de volksmond 'donderkloten' genoemd. Zoals u op figuur 1 kunt zien lijkt het net een kleiknikker echter met een doorsnede van iets meer dan 40mm. Rechts op figuur 1 is zoals de kogel meestal wordt gevonden, kapot. Figuur 1 De naam is ontstaan omdat de kogel werd afgevuurd vanuit een donderbus, zie onderstaande foto. Dit is een kruit geladen geweer die met een vuurkets werd geschoten. Door de grootte van de loop (er moest een kogel met een diameter van 40mm mee worden afgeschoten) was hier een behoorlijke hoe veelheid kruit voor nodig. Wanneer er werd geschoten donderde het! De Donderbus De klei kogel werd voornamelijk gebruikt bij de jacht en was een voorloper van het hagelpatroon. Men mikte iets voor het doel wit hierdoor fragmenteerde de kleikogel en vormde zich een soort van hagel patroon van gebakken klei fragmenten, dat vergrote de kans dat je het doelwit kon raken. Bij het schieten van de kogel ging deze kapot en zei men, dat de kogel naar de kloten ging. Sommigen van u hebben mogelijk wel eens gehoord van het spreekwoord 'Naar de kloten gaan', door jongeren vaak gebruikt als ze te stappen waren. Maar dat is niet helemaal juist. OPENINGSTIJDEN ARCHIEF U bent van harte welkom om iets meer te weten te komen van de ge schiedenis op Wieringen. Er zijn veel foto's, oude boeken, landkaarten, genealogieën en nog veel meer. Tot ziens op de bovenverdieping van de bibliotheek in Parkzicht. (Ingang via Beatrixstraat) Het archief van de Historische Vereniging Wieringen is geopend voor u op de volgende data en tijden: 11 december maandagavond 12 december dinsdagmiddag 8 januari maandagavond 9 januari dinsdagmiddag 19.00 - 21.00 uur 5 februari maandagavond 19.00 - 21.00 uur 14.00 -16.30 uur 6 februari dinsdagmiddag 14.00 - 16.30 uur 19.00 - 21.00 uur 5 maart maandagavond 19.00 - 21.00 uur 14.00 - 16.30 uur 6 maart dinsdagmiddag 14.00 - 16.30 uur - 13 - Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 4 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 13