In memoriam Jaap Fijnheer door Gerard Numeijer Op 15 juli jongstleden hebben we in het cre matorium te Schagen afscheid genomen van Jaap Fijnheer. Ik wil graag als voorzitter van de Histori sche Vereniging Wieringen enkele woorden van dank uitspreken voor wat Jaap voor onze vereni ging heeft gedaan. Hoewel geboren te Nieuwe Niedorp en woonachtig in Den Helder had Jaap al een lijntje met Wieringen, waar hij als onderwijzer op de Westerlanderschool werkzaam is geweest. Als een van de oprichters van de HVW staat in de akte van oprichting, d.d. 17 mei 1989, als naam vermeld: Jacob Fijnheer, beroep leraar, wonende Baljuwstraat 6 te Den Helder, geboren Nieuwe Nie- dorp 10 juni 1929. Als we Jaap noemen werd hij meestal direct ge volgd door echtgenote Nel. Zij waren beiden bij zonder geïnteresseerd in de historie, met name die van Wieringen, maar met de achternaam Rotgans van Nel is dat ook weer niet zo verwonderlijk. Het prille begin van de vereniging werd door de grote inzet van Jaap samen met zijn medebe stuursleden, de basis van wat nu een grote bloei ende vereniging is. Als je nu terugkijkt naar het eer ste exemplaar van ons blad Op de Hoogte, getypt, geknipt, geplakt, gestencild, besef je wat voor werk er toen werd verzet. Maar het grote enthousiasme van de mensen van toen kende haast geen gren zen. Met Tan Lont als voorzitter, Matthisca Modder en Jaap als secretaris was de fundering stevig ge legd. Jaap begon, uiteraard samen met Nel, al spoe dig met het opbouwen van het archief. Alle ge schreven bronnen en foto's die waardevol waren werden verzameld en gerubriceerd. Ook konden mensen van buitenaf vanaf het begin met vragen komen, die dan uitgezocht en beantwoord werden. Jaap bleef tot 2001 secretaris van de vereniging en ging zich daarna toeleggen op velerlei andere be zigheden binnen de club. In 2001 stelde Jaap het bestuur voor om de boerderijen op Wieringen in kaart te brengen. Dat was niet zonder reden, want het aantal boerderijen dat als zodanig op Wierin- gen nog in gebruik was, slonk zienderogen en het aantal dat omgebouwd werd steeg enorm. Het bestuur stond achter het idee en Jaap stel de de werkgroep Boerderijen samen. Twee jaar later, in 2003, verscheen er een prachtig boek en de waardering daarvoor was groot. Jaap had het financiële traject in handen, het was best een kost bare investering. Op de jaarvergadering van 2003 werden Jaap en Nel onderscheiden met het erelid maatschap van de HVW en ontvingen zij de hierbij behorende Kei als teken van waardering voor het vele werk wat ze gedaan hadden. Toen de werk groep Boerderijen bezig was met het samenstel len van het boek was er nog zoveel materiaal, dat gaandeweg het idee groeide om nog een boek uit te geven over boerderijen, die in de loop der tijd helemaal verdwenen waren. Jaap nam de taak van voorzitter van de werk groep weer op zich en met de totstandkoming van dat boek was de historie van bestaande of verbouwde en verdwenen boerderijen vanaf on geveer 1830, vrijwel compleet. Jaap vertelde bij de presentatie in 2006, dat het weer een hele klus was geweest, maar dat er van iedereen veel medewer king was ondervonden. In 2007 werden Jaap en Nel Koninklijk onder scheiden en benoemd tot lid van de orde van Oranje Nassau. Dat een echtpaar tegelijk zo'n on derscheiding krijgt, zal toch niet veel voorkomen, op Wieringen was het zelfs een primeur. Een uniek echtpaar dus, dat samenwerking en maatschappe- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 5