selmeer. In de filmzaal zien we aan de hand van de avonturen van Jelle Troelstra, de hoofdmachinist van het gemaal, hoe het toegaat, wanneer het me nens is en het gemaal moet werken. Na de film via een loopbrug, met mooi uitzicht richting IJsselmeer, naar het gemaal. De gids vertelt onderweg over de 60-meter-hoge schoorsteenpijp, de kolenbunkers en de olietanks en dan komen we in het gemaal, waar we onder de indruk raken van de imposante pompen en de grote vliegwielen. De uitleg van de gids is uitgebreid en technisch, maar zijn gehoor blijft aandachtig. Het moet een prachtige beleving zijn om het gemaal in werking te zien. En hoewel dit Woudagemaal tegenwoordig ondersteuning biedt aan het nieuwe elektrische Hooglandgemaal bij Stavoren, is dit nog steeds mo gelijk tijdens perioden met veel regen en wind, als 't Wetterskip Fryslan het gemaal onder stoom zet, of tijdens oefensessies voor nieuwe machinisten. Na dit bezoek wordt het tijd voor de lunch. We rijden naar Beetsterzwaag. Anton bereidt ons even voor, want we gaan uitstappen bij een snackbar. Maar wat een opluchting: als we het snackgedeelte door zijn gelopen komen we in het restaurantgedeelte van 't Bearske', waar de tafel al gedekt staan. En de lunch is prima, inclusief de traditionele kroketten. Na de lunch gaat bij velen een soft-ijsje er nog wel in. Dan op weg naar ons tweede excursiedoel: Stoeterij 't Swarte Paert in Hemrik. Gastvrouw Tineke ontvangt ons en leidt ons rond. Het is een van de mooiste stoeterijen van ons land, speciaal gebouwd en inge richt voor behoud en fok van het Friese paard, ge opend op 1 oktober 1999. We zien het stallen com plex met prachtige paarden, de trainingsfaciliteiten, als aquatraining en stapmolen, en ook de expositie ruimte waar de geschiedenis van het Friese paard wordt getoond, sjezen en tilbury's, arrensleden en zelfs de Friese klederdracht. Tineke moet overigens haar uitleg af en toe onderbreken omdat haar stem geluid verloren gaat door het geluid van overtrek kende regen- en hagelbuien! In de rijhal krijgen we een dressuurshow te zien met prima uitleg van de amazone, goed verstaanbaar door het gebruik van een headset. Twee woorden uit dit bezoek zijn me speciaal bijgebleven: 'Krompanelensjees', een schitterende sjees waar geen recht stukje hout aan zit en: 'Posi tieve Conditionering', de manier van omgaan met de paarden tijdens de trainingen, waarbij zweep en sporen nauwelijks gebruikt worden. Na de show praten we nog even gezellig na in de naastgelegen bar en dan wordt het volgens Anton tijd om de terugreis te aanvaarden. Gelukkig valt de muggenplaag mee op de Afsluitdijk mee, dus wordt Anton veel poetswerk bespaard. Stipt om 18.00 uur zijn we terug in Den Oever. Dan nog even naar Hip- polytushoef en dan is deze zeer geslaagde excursie dag ten einde. Een dag om met veel plezier op terug te zien. Foto's Herman Loer Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 40