die je staand opdrinken most want stoelen stinge er niet; en as je op tafel zitten ging kreeg je weer een uutbrangder. As je de koffie op had, gooide je het komke zonger oor in een grote emmer en den werd meten hoe groot je was. Menske die te klein waren moste volgend jaar maar weeromkomen. Die konden metien wel weer naar huus gaan. De aare moste een fleske pakken, in een hoek gaan staan en net doen of je dronken was. Nou binnen er vanzelf altijd menske die niet op kommando kenne, of die al efkes eerder naar de W.C. weest waren. Je zou denken dat die er vanzelf dood mee anzaten. Maar dat viel nagal mee, want ze lien- den gewoon effen wat van de aren, die bijna et hele fleske vol hadden. As je deer mee klaar waar most je eerst weer een end lopen en toen kwam de ellende pas. Je kwam in een grote zaal, waar je gnap zitten kon en een sigaret uut je eigen zak opsteken kon. Den most je eerst een papier invul len; van weer je vandaan kwam, wat je deed en al zoks meer. Der waren trouwens al die deer dood mee anzate, ok nag PJ.G,-lede. Wat we voer de rest deden mag ik niet zegge, want dat was dienstge- heim (dat sting tenminste op dat briefke) Maar afijn et was ongerhangd een uur of twaalf en we begonnen vanzelf allegaar gnap honger te krie- gen. Maar je most eerst nag een half uur wachten vanzellef, voerdat je wat kreeg te eten. Weerom dat wist gien mens, en as je der naar vroeg dan wieren ze kwaad. Maar nadat een paar jongens ruzie mit een matje hadden, dat gevulde koeken verkocht, om een paar ramen die niet open moch ten, konden we toch an de bak. Nou ken ik over et eten niks aars zeggen dat et goed was, allien had je veuls te kort koffie en butter. Je kon deer ok nag gehaktballen kope. Maar as je die op je bakje had, was et net of er een koe wat op deent had, want ze vielen metien uut mekaar. Op skot oaf. Na het eten kwam de 'medische keuring' Je most vanzelf eerst weer een tijdje wachten en den ging je ien voer ien naar oge en oorearts. Nou heaw ik in ien van die voerige stukjes al skreven dat ik een beet je doof was an ien oor. En dat is die vent zeker ok an de weet komen, want hij had wel een baan bij de kanonnen voer me, zeit ie. Die aare dokter viel nogal mee. Allien kwam je weer op de gang mit enkel je sokken an en de rest van je goeie goed in je hangd. Dat kwam omdat je gien tijd meer had om je bij die dokter an te kle den. Dat most je buuten doen. Je was ongertusken nag wogen en er was een vingerhoed vol bloed uut je barst prikt, maar deer is veerder weinig van te zeggen. Den kon je nag een kwartier mit ien of aare kapitein of zo praten. Maar die het zowat an iederien verteld dat ie vroeger taxi-chauffeur weest had in dat ie in de oorlog in Indonesië zeten had. Hij vroeg den nag wat je wou as je goedkeurt werd. En as je dat niet wist gaf ie je een hangd en kon je weer vortgaan. Nou toen hadden we alles zon beetje had. Je most vanzellef nag weer een tijd op de uutslag wachten, maar al mit al raakten we deer om een uur of half vier vandaan. Iederien wou vanzellef eerst Amsterdam nag in, maar Jan Rasch (de chauffeur) wist een miserabele gezel lige tent in Purmerend. Dat wij deer naar toe. Hij had niks te veul zeit. Der liepen een paar matjes te bedienen. Allien zaten er een stuk of tien jongens om die grote tafel en deer hadden die matje der handen vol an. Een aar kwam zówat niet meer an bod. Ze goten maar deur. En dat hewe we weten in de bus ok. Ik zal je vertellen, dat ik nag nooit zoveul dronken menske in ien bus zien heaw. Jan Rasch het een paar keer stopt ongerweegs en den ging et hele zootje de bus uut om et zelfde te doen as dat we ochtes dèènt hadden. Alliendeg hadden we nou gien fleskes. Der was er ientje zo miserabel dronken, dat ze tuus dochten dat ie een ongeluk had had. Maar dat was gien werk, want je moet toch weten hoe vèèrd je gaan ken, viend ik. En as je niet teugen bier ken, neem je gewoon een glaasje C.B. of cognac. Deer heaw je net zoveul lol van. Maar goed, toen we tuus waren heawe som migen et feest nag effen onofficieel deurzet bij Pau Kaan. En deer zal et wel net zo gezellig weest heaw as et altijd op de PJ.G. evenden is. Hullest Met dank aan Marietje Bron. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 32