t volledig toe op de pluimvee houderij, zij stoppen met de vee houderij. Eens per jaar worden er honderden kuikens aangele verd. In speciale opfokboeten waarin turfmolm ligt, worden de kuikens onder gaslampen grootgebracht. De eenden wor den gehouden om de eieren, die worden verwerkt in beschuit. Het voer voor de eenden wordt door Tijsen zelf samengesteld. Met behulp van een oude mo tor met een aandrijfband wor den doorgedraaide vis (puf gar nalen, schelpen (voor de nodige kalk) en een speciaal meel ver mengd tot voer. In tegenstelling tot kippen leggen eenden hun eieren niet op een vaste plaats, maar op diverse plekken in- of buiten het hok, daardoor zijn ze vaak erg vuil. De eieren worden gereinigd in een mand die pre cies in een ketel heet water past, door de mand te draaien, laat het vuil los. Een vrachtauto haalt de eie ren op bij de boerderij en brengt ze naar de beschuitfabriek. Ze worden vervoerd in houten kis ten met treetjes waar ze precies in passen. De tweede generatie aan het roer Als moeder Cornelia overlijdt in 1934, nemen Piet en Trijntje de kruidenierswinkel over. Vader Piet overlijdt op 16 december 1938. Het hele bedrijf, de kruide nierswinkel, de eendenboerde rij en de fietsenwinkel, komt in handen van Piet en Trijntje. Het is voor beiden hard werken. Trijn tje runt nu de kruidenierswinkel, waarin ze vanaf 1921 werkzaam is. De winkel is niet Piet zijn ding, hij werkt liever buiten op de een denboerderij. Ondertussen is Piet junior oud genoeg om de handen uit de mouwen steken. Hij gaat zijn ouders helpen in het bedrijf. In 1946 komt hij officieel in de zaak. Alie Tijsen. Piet Tijsen jr. met zijn ouders in de gemoderniseerde winkel. De derde generatie zet Wester- land op de kaart Per 1 januari 1949 dragen Piet en Trijntje de kruidenierswinkel over aan Piet. De winkel gaat ver der onder de naam Levensmid- delenbedrijf Piet Tijsen jr. Elke week brengt Piet de bestelde boodschappen rond met een gemotoriseerde bakfiets. In 1952 wordt de zaak gemoderniseerd, dan schaft Piet een bestelwagen aan, wat een hele vooruitgang is. Op 9 november 1954 trouwt Piet met Aaltje (Alie) Halfweeg, dochter van Kees Halfweeg en Dieuw Metselaar. Na hun hu welijk helpt Alie in de winkel. In 1956 wordt hun eerste zoon Pieter geboren. Omdat Alie via een oom heeft vernomen dat haar zoon de achtste achtereen volgende Pieter is in de familie, heeft zij bedongen dat er op het geboortekaartje komt te staan 'wij noemen hem Peter' In 1958 neemt Piet de melk handel van mevrouw Sijtje Wiegman-ten Bokkel over. Vanaf die tijd vent Piet met zijn bestel wagen in de wijk Westerland. Hij verkoopt losse melk uit een melkbus, flessenmelk en andere zuivelproducten. De klanten voor losse melk komen met een pan netje naar de deur, dat wordt vol geschonken met een (geijkte) li termaat. Na het venten worden de melkbussen en maatbekers schoongemaakt in een speciaal daarvoor bestemde ruimte. Eind vijftiger jaren beginnen Piet en Alie met de verhuur van Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 25