fruit, bloemen, koek en snoep, kippeneieren en eendeneieren, maar ook petroleum. Dirk brengt flinke voorraden eieren naar Amsterdam, vooral eendeneieren zijn in trek bij Amsterdamse Joden. In de winkel wordt alles gewogen, niets is verpakt. De klanten nemen zelf een kan of bakje mee om stroop of groene zeep in te doen, wat meestal voor veel geklieder zorgt. De beter gesitueerden ko pen bij Betje hun favoriete koekje: allerhande van Enkhuizer banket, 25 cent een half pond. Voor de minder bedeelden zijn er de Maria biscuitjes (de- sies), ook lekker. Als de bioscoop wordt gebouwd krijgt Betje daarin een tafeltje om in de pauze snoep te ver kopen. Het hele gezin wordt ingezet in de winkel, waaraan zij vele herinneringen bewaren. Onverge telijk is het ook als Lientje Koeleman, mandje aan de arm, brilletje op de neus, boodschappen komt doen. Zij leert zichzelf lezen van een grote recla meplaat achter de toonbank waarop met grote let ters staat: 'Eet elke dag Betuwe jam van Flipje, Tiel' Met de vinger wijzend spelt zij dan alle letters maar blijft altijd steken bij B e t u Tijdens de Zuiderzeewerken levert Dirk aan de ingenieurs wild en gevogelte voor de diners. Als in 1935 Albert Heijn een filiaal in de Hoofdstraat vestigt, krijgen zij een geduchte concurrent en ver minderen de inkomsten. Eerste besteldienst Wieringen- Friesland Zodra er sprake van is dat de winkel concur rentie zal krijgen van Albert Heijn, zoekt Doves compensatie voor de te verwachten inkomsten daling en gaat hij zich meer toeleggen op vracht rijden. Hij vestigt officieel op 18 november 1932 een vrachtdienstbedrijf op het adres Hoofdstraat 16. Hij heeft in 1930 in de Koogerweg een garage voor zijn vrachtauto gebouwd. Doves is de eerste vrachtrijder over de nieuwe dijk, de Afsluitdijk. Zijn transportdiensten rijden over de Afsluitdijk naar Sneek, naar Groningen en ook naar Alkmaar en Den Helder. Vanzelfsprekend worden de tussen liggende plaatsen ook aangedaan. Doves heeft in die plaatsen veerhuizen waar particulieren pakjes kunnen brengen en afhalen. Fabrikanten geven opdrachten door via de telefoon die Dirk al snel ten behoeve van zijn bedrijf heeft laten aanleggen, nummer 51. Landbouwtentoonstelling 1930. Dirk en schoonvader Simon Wagemaker hebben wild en gevogelte aange kocht Bijzonder is dat Dirk op 5 januari 1933 van een ingenieur bij de Zuiderzeewerken een machtiging krijgt om met een vrachtauto over de Afsluitdijk te rijden, uitsluitend tussen zonsopgang en zonson dergang en voor zover de toestand van de werken het toelaat, tot aan de officiële openstelling voor het verkeer, dat gebeurt op 25 september 1933. Naast bestellingen verricht Doves ook verhuizin gen. In de tijd van de Zuiderzeewerken komen er mensen op Wieringen wonen die hier onder andere vanuit Friesland, Groningen en Drenthe komen wer ken. Als de Wieringermeer is drooggelegd gaan daar mensen uit diverse provincies wonen. Dan koopt Doves een tweede vrachtwagen en komen S. Borst en A. Wielinga als chauffeurs bij hem in dienst. Doves sluit zich aan bij de Coöperatieve Ver eniging Blauwbandexpres, een combinatie van Dirk en Elisabeth met hun kinderen v.l.n.r. Wijna, Lies en Guus, 1930 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 29e jaargang nr. 3 - 2017

Op de Hòògte - Wieringen | 2017 | | pagina 17